Yeni yapay zeka aracı DragGAN, görüntü düzenlemede devrim yaratıyor

Yazılım May 20, 2023 Yorum Yok
Deneysel Yapay zeka aracı, Yalın bir tıklama ve sürükleme hareketiyle görselleri düzenlemeyi (edit) çocuk oyuncağı haline getiriyor. DragGAN olarak isimlendirilen üretken Yapay zeka aracı, yalnızca saniyeler içerisinde imgelerde radikal değişiklikler yapmanızı sağlıyor. DragGAN’ı Photoshop’un Warp aracı üzere lakin Fazla daha güçlüsü olarak düşünebilirsiniz.

Üretken Yapay zeka yarışı

Şimdiye kadar teknoloji haberlerinin en Alelade takipçileri bile ChatGPT, Stable Diffusion, Midjourney ve DALL-E üzere üretken Yapay zeka araçlarından haberdardır. Dünyanın en Aka 5 şirketi en güzel Aka lisan modellerini geliştirmek ve bunları kullandığımız her yazılım yahut web hizmetine iç etmek için yarışıyor. Bu araçlar, istemleri kullanarak faydalı imajlar yahut metinler üretebiliyor. Öte yandan bu araçların birden fazla beşerler tarafından yazılan eserler üzerinde “eğitiliyor” ve çıktılarını manalı bir seviyeye çıkarmak için insan nezareti gerektiriyor.

DragGAN ile görsel düzenlemede devrim

Bununla birlikte, yapılan yeni Yapay zeka araştırması, Özellikle imaj manipülasyonu alanındaki inanılmaz ilerlemeyi gözler önüne seriyor. Google, MIT, Pennsylvania Üniversitesi ve Almanya’daki Max Planck Bilişim Enstitüsü‘nden bir Küme ilim insanı, imaj düzenlemeyi Alelade beşerler için daha kolay ve erişilebilir hale getirebilecek deneysel bir araç geliştirdi.

DragGAN olarak isimlendirilen yeni aracın neler yapabildiğini anlamak için yalnızca bu haber içindeki örneklere bakmak kâfi. Yalnızca birkaç tıklama ve birkaç saniye ile görselde bulunan nesneyi 3D modelmiş üzere döndürmek, yüz sözlerini değiştirmek yahut aklınıza gelebilecek öbür zorlu düzenlemeleri yapmak mümkün. Bu ortada DragGAN’ın halka Aleni bir model olmadığını da belirtelim. Münasebetiyle aracı Deneyim imkanımız olmadı.

Hayalinizdeki sahne yalnızca birkaç saniye uzakta

Araştırmacılar, DragGAN’ın Nvidia’nın GeForce RTX 3090 grafik kartı kullanıldığında bir imgenin içeriğini yalnızca birkaç saniye içinde değiştirebileceğini, zira uygulamalarının istenen sonuçları elde etmek için apansızın Çok hudut ağı kullanmasına gerek olmadığını belirtiyor. Bir sonraki adım, 3D modellerin nokta tabanlı düzenlenmesi için benzeri bir model geliştirmek olacak.

Fakat ilgili araştırma grubunun de belirttiği üzere bu çalışmanın asıl Değişik yanı manzara manipülasyonu değil, kullanıcı arayüzü. Bir müddettir gerçekçi manzaralar oluşturmak için GAN’lar üzere Yapay zeka araçlarını kullanabiliyoruz, fakat birden fazla metot esneklik ve hassasiyetten mahrum. Bir Yapay zeka imaj üreticisine “savanada sinsice ilerleyen bir aslan resmi yap” dediğinizde bir Tane elde edersiniz, fakat bu tam olarak istediğiniz yahut gereksinim duyduğunuz poz olmayabilir. Hatta bu istemlerden azamî randımanı elde etmek için AI Prompt mühendisliği bile türedi ve yılda 300 bin dolardan Çok kazanabiliyor. DragGAN, bu ayrıntılı istemlere gerek duymadan hayalinizdeki sahneyi oluşturabilmenizi Muhtemel kılıyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir