Bilgisayarın Kendini Kapatma Sorunu ve Çözümü

Bilgisayarın Kendini Kapatma Sorunu ve Çözümü

Genel, Sosyal Medya, Yazılım Eyl 17, 2023 Yorum Yok

Bilgisayarlar günden güne gelişen ve her geçen gün kullanım oranı hızla artan teknolojik ürünlerdir. Bu sistemler her zaman %100 sorunsuz olarak çalışamazlar. Bilgisayarların da çeşitli zamanlarda periyodik olarak bakımlara ihtiyaçları vardır. Eğer bu bakımlar düzenli olarak yapılmazsa sürekli olarak çeşitli yerlerden sorunlar çıkartabilirler. Bu sorunlardan en sık meydana geleni ise bilgisayarların aniden nedensiz yere kendilerini kapatma sorunlarıdır. Bazen bu sorun farklılıklar gösterebilmektedir. Örnek vermek gerekirse sadece kenidni kapatmayarak kapatıp yeniden başlatabilir. Ayrıca bilgisayarınız yeni açıldığında kenidni kapatabiliyorken bazı durumlarda da bir süre işlem yaptıktan sonra kapatabilir. Ayrıca sadece bir oyun çalıştırmaya kalktığınız zaman yine bilgisayarlar kendini kapatabilir. Bu gibi sorunların birçok sebepleri olabiliyorken tek bir sebepleri de olabilmektedir. En çok karşılaşılan sebep ise işlemcinin aşırı ısınma sorunudur.

Bilgisayar Kendini Neden Kapatır?

Bilgisayarın kendini kapatmasındaki en büyük etken işlemci ısısıdır. İşlemciler belirli ısı aralıklarında çalışabilmektedirler. İşlem yaparken sürekli olarak ısınırlar ve soğutulma ihtiyacı duyarlar. Eğer doğru bir şekilde soğutulmazsalar çeşitli problemler oluşturabilirler. Eğer bilgisayarınız kendisini yeniden başlatıyorsa veya aniden kapatıyorsa işlemci ısısı %90 veya %100’e ulaşmış demektir. İşlemci ısıları %100’e kadar ulaştıklarında bilgisayarlar koruma amaçlı kendilerini kapatırlar. İşlemci ısısının %100’e hızlı bir şekilde ulaşmasının da birçok sebebi olabilmektedir. Ancak en büyük sebep fan parçasının işlemciyi soğutamama unsurudur. Eğer fan doğru bir şekilde işlemciyi soğutamazsa işlemci ısınız yükselebilir. Bu yüzden ilk yapmanız gereken işlem kasanızı açarak fanların üzerlerindeki kir ve çeşitli tozları temizlemek olacaktır. Bu tozları temizledikten sonra bilgisayarınızı tekrar başlatabilirsiniz. Eğer yine aynı sorun devam ediyorsa işlemci macununuz bitmiş olabilir.

İşlemci Macunu Değiştirme

İşlemci macununun görevi işlemci ısısını fan demirine aktarmaktır. Fan da altında bulunan demiri soğutmaktadır. Eğer işlemci macununuz bitmiş ise veya kurumuş ise mutlaka yenilemelisiniz. Bilgisayarcılardan termal macun diyerek satın alabileceğiniz bu macunu işlemci üzerine bir nohut tanesi kadar döküyoruz. Bundan sonra işlemci üzerine fanı tekrardan takıyoruz. Bilgisayarınızı çalıştırdığınızda işlemci ısınıza baktığınızda %35 ile %55 arası olduğunu görürseniz her hangi bir sorun yoktur. Ancak işlemci ısınız %75 ve %90’ları buluyorsa işlemi doğru bir şekilde yapamamış olabilirsiniz. İşlemci ısısına nasıl bakacağınıza gelirsek; cpu-monitor isimli yazılımı internetten indiriyoruz. Bu yazılımı çalıştırdığınızda işlemci ısınızı ve bilgisayarınızda bulunan diğer birçok parçanın ısısın rahatlıkla görebilirisiniz. Bunun yanı sıra çeşitli kjontrolleri de sağlayabilirsiniz.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir