Dijital birliklerin robot askeri, otonom insansız kara aracı: Barkan

Genel May 20, 2023 Yorum Yok
Otonom olarak Cenk alanında birliklere takviye verebilen, haberleşme aygıtlarıyla uzaktan Denetim geniş bir görüş imkanı sunan Barkan’ı Teknofest’te görüntüledik

Teknofest’te Havelsan’ın dikkat çeken projelerinden birisi de Barkan oldu. Savunma endüstrimiz insansız hava araçlarının yanı Dizi insansız kara araçları tarafında de ilerleme kaydediyor. Birinci insansız kara aracı Barkan’ı, geçtiğimiz haftalarda gerçekleştirdiği küçük roket sistemi Mete’nin birinci atışını muvaffakiyetle gerçekleştirmesinden de anımsayabilirsiniz. Lazer güdümlü füzesini ateşleyip ve amacı muvaffakiyetle vuran otonom insansız kara aracı Barkan, gerek uzaktan yönetilerek gerekse sensör sistemleri sayesinde çevreyi algılayarak Gerekli keşif, gözetleme ve mühimmat taşıma üzere Temel misyonları dijital Cenk alanlarının ihtiyaçları kapsamında insansız olarak yerine getirmesi ile Çağdaş teknolojiyi askeri birliklere entegre edebiliyor.

Havelsan tarafından geliştirilen Barkan, operasyon muvaffakiyetinin arttırılması, kayıpların önlenmesi ve operasyon maliyetlerinin düşürülmesi başta olmak bir sıra Kıymetli alanda alan işçisine Yardımcı olacak. Bilhassa Barkan’ın modüler tasarımı onu Fazla farklı yararlı yük ile donatılmasını sağlıyor. Havelsan’dan Eray Gül Barkan’la ilgili ayrıntıları Donanım Haber’den Cem Sünbül’e aktardı.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir