Dört Adımda Bilgisayarınızı Optimize Edin

Dört Adımda Bilgisayarınızı Optimize Edin

Genel, Sosyal Medya, Yazılım Eyl 17, 2023 Yorum Yok

Bilgisayarınızı eskiye göre daha iyi yapmak için bir çok yöntem vardır. Bu yöntemlerden bazıları temel yöntemler bazıları ise ekstra yöntemler olarak bilinmektedir. Bilgisayarımı neden iyileştirmeliyim? Derseniz bilgisayarınız sürekli olarak çeşitli yazılımları kabul etmekte ve yüzlerce veri işlemi yapmaktadır. Bu yüzden zamanla yorulabilmekte bitkin düşmektedir. Bunun için bilgisayarınızı daha düzgün kullanmalı ve yapılabilecek iyileştirme adımlarını da mutlaka uygulayarak sisteminize istediği unsurları sağlamalısınız. Sisteminizi iyileştirmek için ilk yapmanız gereken unsur sabit diskinizi temizlemek olacaktır. Sürekli olarak çalışmakta olan sistemler temizlik ihtiyacı duyarlar ve bilgisayarlar da temizlendikleri takdir de daha hızlı çalışırlar. Bilgisayarınızın sabit diskini fiziksel olarak değil dijital olarak temizlemelisiniz. Bunun için de Ccleaner gibi faydalı yazılımlar mevcuttur.

2 – 3 Ay Temizlenmemiş Diskleri Temizleyin!

Eğer bilgisayarınıza 2 – 3 ay boyunca herhangi bir temizleme işlemi yapmamış iseniz mutlaka temizlemelisiniz. 2 -3 ay boyunca temizlenmemiş olan kalıntılar sürekli olarak bilgisayarınızın yavaşlamasına ve zamanla işlev göremez hale gelmesine sebep olmaktadır. Özellikle belirtiyoruz ki bunlar kalıntılardır. Kalıntılardan ziyade 2 -3 ay boyunca el değmemiş olan müzik verileri, dosyalar, videolar ve çeşitli dosyaların silinmelerine gerek yoktur. Sabit diskleriniz depolama aracı olarak yapılmışlardır. Ancak bu verilerinizi bir taşınabilir diske çekmeniz oldukça önem arz etmektedir. Ayrıca belirtmek gerekir ki sisteminizden silinmeyen kalıntı dosyaları 5 – 6 GB kadar yüksek boyulara ulaşabilmektedir. Bu kalıntılara sizler normal yollar ile ulaşamayabilirsiniz. Bu yüzden yukarıda da belirttiğimiz gibi mutlaka kalıntı temizleme araçlarından yardım almalısınız.

Arka Plan Programlarını Kapatın

Bilgisayarlarınızı temizledik ve şimdi iyileştirme işleminin diğer adımına geçiyoruz. Sisteminizde sürekli olarak aktif olan ancak hiçbir şekilde kullanılmayan yazılımlar mevcutsa bu yazılımları en kısa süre de kaldırmalısınız. Çünkü bu yazılımlar arka planda aktif olarak gereksiz yere belleğinizden harcamaktadırlar ki bu da sizin normal işlevleri doğru bir şekilde yerine getirememenize neden olabilmektedir. Bilgisayarlarınızı daha iyi yapmak için son adımımıza geçelim. Her ne kadar son adım olsa da en önemli adımlardan birisidir. Disklerinizi mutlaka birleştirmelisiniz. Bunun için 3.parti yazılımlar mevcutken yine microsoft’un bizlere takdim etmiş olduğu disk birleştirme aracı bulunmaktadır. BU araca erişmek için birleştirmek istediğiniz diske sağ tuş tıklayın ve özellikler yazısına tıklayın. Bu işlemden sonra araçlar diyerek disk birleştirmeyi açın. İlk önce diske sağ tus tıklayarak çözümle demelisiniz. Çözümlemeden sonra da size bir soru soracaktır ve bu soruya birleştir yanıtını vermelisiniz. Her ne kadar sizlere bu diski birleştirmenize gerek yok gibi bir yanıt verse de siz yine de birleştirmelisiniz.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir