Yapay zeka ChatGPT artık internete erişebilecek! Anlık güncel verilerin kilidi açıldı

Yazılım Mar 24, 2023 Yorum Yok
OpenAI, ChatGPT için web de iç olmak üzere üçüncü taraf bilgi kaynaklarına ve veritabanlarına erişim sağlayarak botun fonksiyonelliğini artıran “eklenti” özeliğini kullanıma sundu. Özellik birinci olarak bekleme listesindeki ChatGPT kullanıcıları ve geliştiricileri için alfa olarak sunulacak. OpenAI, daha Aka ölçekli ve API erişimini sunmadan Evvel az sayıda geliştiriciye ve premium ChatGPT Plus abonelerine öncelik vereceğinin altını çiziyor.

Eğer bilmiyorsanız hatırlatalım, ChatGPT tarafından verilen cevapların tamamı eğitilmiş, beslenmiş olduğu bilgi kümesine dayanıyor. Bu data kümesi 2021 sonuna kadar olan bilgileri içeriyor. Yani bu tarihten sonrasında olan rastgele bir şey için ChatGPT’nin bilgisi yok ve münasebetiyle yeni bir bilgi sorduğunuzda bu nedenden dolayı sık sık saçmalamalar görülebilir.

OpenAI, eklentilerin botun sırf web’de gezinmesine değil, tıpkı vakitte muhakkak web siteleriyle etkileşime girmesine de müsaade vererek sistemi her türlü hizmet ve site için geniş kapsamlı bir arayüze dönüştürebileceğini söylüyor. OpenAI’a nazaran bu “ChatGPT’nin gözleri ve kulakları olması” üzere bir şey.

Merhaba Bing

En Değerli eklenti özelliği ChatGPT’nin kendisine yöneltilen Çeşitli soruları yanıtlamak için web’in dört bir yanından data çekmesine İmkan tanıyan OpenAI’nin birinci taraf web tarama eklentisi diyebiliriz. Bu eklenti Bing arama API’sini kullanarak web’den içerik çekiyor ve ziyaret ettiği siteleri kaynak olarak gösteriyor. Microsoft’un yeni Bing Sohbet’te sunduğu özelliklere bu Hadise epey benziyor. GPT-4 modelini kulla Bing de aktüel bilgilere erişebiliyordu.

Riskler büyüyor

OpenAI’nin kendi araştırmasının da ortaya koyduğu üzere, web erişimi olan bir sohbet robotu temelinde biraz riskli. Halihazırda emniyetli karşılıklar vermekte Vakit vakit zorlanan ChatGPT’nin aktüel bilgilerde hakikat olanı seçmesi ve sunması daha da zor olacaktır. Her ne kadar Google ve Bing üzere arama motorları, arama sonuçlarında en muteber siteleri üst sıralarda tutmak için Emniyet sistemleri kullansa da Vakit vakit ziyanlı sitelerin arama sayfasının birinci satırında olduğunu da gördük.

OpenAI, web özellikli bir ChatGPT’nin Düzmece ve spam e-postalar göndermek, Emniyet kısıtlamalarını atlamak ve genel olarak “başkalarını dolandıracak, yanıltacak yahut istismar edecek Kötü aktörlerin yeteneklerini artırmak” gibi her türlü istenmeyen davranışı gerçekleştirebileceğini kabul ediyor. Lakin şirket, bunu önlemek için dahili ve harici olarak “çeşitli Emniyet önlemleri uyguladığını” da belirtiyor. Bu tedbirlerin kâfi olup olmadığını bize Vakit gösterecek.

Vadettikleri Fazla büyük

Paylaşılan bir demo görüntüsünde bir Tanım bulmak ve akabinde Instacart‘tan Gerekli malzemeleri sipariş etmek için ChatGPT kullanılıyor. ChatGPT, materyal listesini otomatik olarak alışveriş hizmetine yüklüyor ve siparişi tamamlamak için kullanıcıyı siteye yönlendiriyor.

OpenAI, eklenti erişimini “küçük bir kullanıcı grubuna” sunduğunu söylüyor. Başlangıçta, Expedia, OpenTable, Kayak, Klarna Shopping ve Zapier dahil olmak üzere harici siteler için 11 eklenti var. OpenAI ayrıyeten, biri kodu yorumlamak ve Öteki de ChatGPT’nin internetten bilgi almasını sağlayan “Tarama” isimli kimi eklentiler de sağlıyor.

Tarama eklentisinin neler yapabileceğine bir örnek olarak şirket, bu yılın Oscar kazananlarının gişe satışlarının yakın vakitte piyasaya sürülen sinemalarla nasıl karşılaştırıldığını soran birini gösteriyor ve bot bir yanıt vermeden Evvel hangi kaynaklara baktığını gösteriyor. Bu, ChatGPT’nin daha Evvel başaramayacağı bir şeydi.

Bu deneysel özellik, GPT-4 (ChatGPT’nin altında yatan lisan modeli) çıktılarını Özel bir teknolojiyle internetten beslemesini sağlayan Microsoft’un Bing’ine benziyor: Microsoft Prometheus. Fakat OpenAI’nin eklentisi yalnızca gerçek vakitli bilgi almakla kalmıyor. Şirketin dokümanlarına nazaran, API’lere bağlanarak “kullanıcı ismine hareketler gerçekleştirmesine” de müsaade verebiliyor. Bu onu Fazla daha kuvvetli hale getirebilir. Yani, Bing size uçuşlar ve oteller hakkında bilgi vererek bir tatil planlamanıza Yardımcı olabilirken ChatGPT ek olarak rezervasyon yapmanızı da sağlayacak.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir