Rekor büyüme gerekirken rüzgar enerjisi yatırımları düşüyor! Peki ama neden?

Genel Mar 24, 2023 Yorum Yok
Yıllarca süren rekor büyümenin akabinde, rüzgar enerjisi sanayisi kuvvetli ekonomik ve politik Aksi rüzgarlarla karşı karşıya kaldı. BloombergNEF tarafından yayınlanan bir rapora nazaran rüzgar gücü kesimi 2022’de endişe verici bir gerileme yaşadı ve yaralar artık sarılmaya çalışılıyor.

Hem Aleni deniz hem de karada kurulan rüzgar gücü tesislerini kapsayan Yekün global kapasitedeki büyüme 2022 yılında yüzde 15 oranında Misli bir düşüş yaşadı. Yeni açık deniz rüzgar tesislerindeki düşüş ise yüzde 46 ile Fazla daha Misli oldu. Öte yandan 2021’e kadar rüzgar gücü, güç bölümü için elverişli görünüyordu. nihayet birkaç on yılda türbin maliyetleri de Kıymetli ölçüde ucuzlamıştı. Bu göstergeler ışığında Yine de hükümetler daha Çok yenilenebilir enerjiyi çevrim içi hale getirmek için maksatlar belirliyor ve birkaç Yıl içinde, rüzgar ve güneş üzere yenilenebilir elektrik kaynaklarının global güç kesimi büyümesine Yargıç olması bekleniyor.

Rüzgar gücü yatırımları düşüyor

Bununla birlikte, içinde bulunduğumuz on yılın başındaki iki yıllık rekor büyümenin akabinde, tedarik zinciri kısıtlamaları ve düzenleyici kurumlar tarafındaki belirsizlik 2022’de rüzgar sanayisine ziyan verdi. 2020 ve 2021‘deki yaklaşık 100 gigawatt‘a kıyasla geçen Yıl küresel olarak 86 gigawatt rüzgar türbini sanayiye eklendi.

BloombergNEF’in rüzgar araştırma lideri Oliver Metcalfe, “Bu muhakkak dünyanın dört bir yanındaki hükümetler için bir İkaz işareti” diyor. Metcalfe’e nazaran hükümetler rüzgar gücü için dilekli olsa da gösterdikleri Çaba kâfi değil. Objektifin görünmeyen tarafında ise global enflasyon geçen Yıl üreticileri ve proje geliştiricileri Misli bir biçimde vurdu.

Çelik ve reçine iç olmak üzere nakliye ve Temel materyaller için artan maliyetler, projelerin tamamlanmasını daha kıymetli hale getirdi. Daldaki firmalar ise eski mukaveleler nedeniyle kilitlenerek maliyetlere katlanmak zorunda kaldı.

Devlet takviyeleri ortadan kalkıyor

Bu maliyet baskıları global iktisadın düzlüğe çıkmaya başlamasıyla giderek iyileşse de rüzgar gücü sanayisinde bulunan firmalar için şiddetli Devre tahminen de yeni başlıyor olabilir. Şu anda rüzgar gücünde Çin ve ABD‘de dal için Aka bir nimet ve tıpkı vakitte en Aka pazar pozisyonunda. Lakin global düşüşten de Yine bu iki ülke sorumlu. Çin, 2021’in sonunda denizaşırı projeler için Ulusal bir sübvansiyonu sonlandırdı. ABD ise rüzgar projeleri için Kıymetli bir vergi kredisini 2022’de sonlandırdı fakat geçen Ağustos ayında maddeleşen Enflasyon Düşürme Yasası bu kredileri şimdilik uzattı.

ABD ayrıyeten en az 4 Aka Aleni deniz rüzgar santralleri üzerinde çalışıyor. Hollanda, Almanya ve Birleşik Krallık’ın yanı Dizi Tayvan ve Fransa üzere daha yeni pazarlarda da Aka projeler üzerinde çalışılıyor. Metcalf, Aleni deniz rüzgar kurulumlarının bu Yıl toparlanacağından ve hatta yine rekor büyüme görebileceğinden emin. Buna karşın, ileriye yanlışsız yelken açmak büsbütün pürüzsüz olmayacak. Denizde devasa türbinler kurabilecek gemi sayısı giderek azalıyor. Kenar şeridi kendileri için Amel alanı olan balıkçılar santraller konusunda reaksiyonlu.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir