Yapay ile gerçek arasındaki ince çizgi: İnsanlar yapay zekayı ayırt edemiyor

Yazılım Nis 23, 2023 Yorum Yok
Yapay Zeka (AI) artık yetenekli bir insan tarafından yapılabilecek imgeleri, müzikleri ve metinleri rahatlıkla oluşturabiliyor. Çevrimiçi içerik dünyasının 2020’lerin ortalarına hakikat giderken Aka bir değişim geçirdiğini görüyoruz. Bu durum, süratle büyüyen ve yalnızca beş gün içinde birinci bir milyon kullanıcıya, birkaç hafta içinde 100 milyon kullanıcıya ulaşan ChatGPT ile daha da hızlanıyor.

Teknolojiyle ilgilenenler Yapay zeka ve ChatGPT üzere sohbet robotları hakkında Fazla şey biliyor olsa da, bu herkes için geçerli değil, olmasını da beklememek gerek. Temelinde, kimi beşerler AI araçlarının çıktılarının ne kadar sofistike olduğunu ve çevrimiçi okudukları yahut gördükleri şeyin bir insan mı yoksa bir AI tarafından mı üretildiğini bile bilmiyor olabilir.

Bu mevzuyu biraz daha irdelemek için binlerce bireyden oluşan bir anket gerçekleştirildi. İnsanlardan sağlık, finans, cümbüş, teknoloji ve seyahat içeriklerinde metnin Yapay zeka tarafından mı yoksa beşerler tarafından mı oluşturulduğunu varsayım etmeleri istendi ve çıkan sonuçlar epey şaşırtan.

İnsanlar farkı ayırt edemiyor

Sonuçlara nazaran kullanıcıların yüzde 53‘ünden fazlası ChatGPT gibi büsbütün Yapay zeka sohbet robotları tarafından oluşturulan içerikleri yanlışsız bir biçimde tanımlayamıyor. GPT-4 modeli kullanıldığında bu Oran yüzde 63,5’e yükseliyor. Ortalama olarak, GPT-4.0 lisan modeli GPT-3.5’e kıyasla yüzde 16,5 daha yeterli bir performans sergileyerek insanları Yapay zeka tarafından oluşturulan metnin bir insan tarafından yazıldığına ikna edebiliyor. AI tarafından oluşturulan sağlık içeriği kullanıcıları en Fazla kandırabilen içerik oldu ve insanların yüzde 56,1’i AI içeriğinin bir insan tarafından yazıldığını yahut bir insan tarafından düzenlendiğini düşündü.

Okuyucular, AI tarafından oluşturulan içeriği en Fazla teknoloji bölümünde hakikat varsayım etti; Bu bölüm, insanların yarısından fazlasının (%51) AI tarafından oluşturulan içeriği gerçek tespit ettiği Biricik bölüm pozisyonunda. GPT-4.0 tarafından oluşturulan içerikler en Fazla seyahat söz konusu olduğunda tespit edilemedi ve okuyucuların yüzde 66,5‘i içeriğin beşerler tarafından yazıldığını düşündü. ChatGPT üzere Yapay zeka araçlarına daha aşina olanlar, Yapay zeka içeriğini tanımlamada marjinal olarak daha güzel olsa da yanılgı hisseleri yüzde 52 üzere yüksek bir düzeyde yer aldı. Bu Oran aşina olmayanlarda yüzde 60’ın üstüne çıkıyor.

Yaşlılar, gençlere nazaran daha başarılı

İnsanların çoğunluğu (%80,5), blog ve haber makaleleri yayınlayan çevrimiçi yayıncıların, bunların oluşturulmasında yapay zekanın kullanılıp kullanılmadığını açıkça belirtmesi gerektiğine inanıyor. Her on bireyden yedisinden fazlası (%71,3), kendilerine söylenmeden AI tarafından oluşturulmuş içerik verilmesi halinde bir markaya daha az güveneceklerini söylüyor.
İnsanların birçok (%46,5) AI’ın kendilerine sıhhat ve finans bahislerinde tavsiyelerde bulunmasını Problem etmeyeceklerini belirtirken, yüzde 42,9’luk bir kesim ise bu Cin tavsiyeleri fakat bir insanın içeriği düzenlemesi ve gözden geçirmesi halinde kullanacaklarını söyledi. enteresan bir halde AI içeriğini yanlışsız kestirim etmede en Fazla zorlanan kesim gençler oldu. genel olarak ıslak ilerledikçe insanların daha gerçek yanıtlar verdiği görülüyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir