Bu da oldu: Elon Musk kendi yapay zekâ şirketini kurdu!

Yazılım Nis 23, 2023 Yorum Yok
Bir müddettir Yapay zekâ konusunda sesli tenkitlerde bulunan Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk, artık de ”X.AI Corp.” isminde yeni bir Yapay zekâ şirketi kurdu. Peki 2018 yılında ChatGPT ile tanıdığımız OpenAI’den ayrılan Ünlü milyarder, neler planlıyor? İşte detaylar 

OpenAI’ye rakip olabilir

Bildiğiniz üzere Musk, uzun bir müddettir Yapay zekâ teknolojilerine savunan isimler ortasında yer alıyor. O denli ki bundan tam on Yıl Evvel OpenAI’yı kurdu. Lakin 2018 yılında şaşırtan bir biçimde şirketin önetim şurasından ayrıldı. Günümüzde ise Musk, OpenAI’nin asıl maksadından saptığını ve ChatGPT’nin yine düzenlenmesi gerektiğini savunuyor.

Musk tarafından tercih edilen şirket isminin katiyetle şaşırtan olmadığını belirtelim. Hakikaten Musk’ın SpaceX ve Tesla araçları iç olmak üzere ”X” harfine olan hayranlığını biliyoruz. Hatta Twitter’ın anne şirketi Twitter Inc. kısa müddet Evvel X Corp. bünyesine iç edildi. Bu noktada paylaşılan raporlar,  X.AI Corp.’un 9 Mart 2023 tarihinde kurulduğunu ve Yönetim koltuğunda Elon Musk, sekreter olarak da Musk’ın aile ofisi yöneticisi Jared Birchall‘ın görevdeolduğunu gösteriyor.

Yapay zeka yatırımları devam ediyor

Elon Musk’ın ChatGPT’ye rakip olup olmayacağı yahut X.AI Corp için planları şimdi bilinmiyor. Lakin bir müddettir Musk’ın Yapay zeka üzerinde yatırımlar gerçekleştirdiğini biliyoruz. Nitekim geçtiğimiz Mart ayında, X.AI Corp’un baş isimlerinden biri olarak görülen ilim insanı Igor Babuschkin de iç olmak üzere iki eski DeepMind araştırmacısı şirkete katılmıştı.

Ayrıca Musk’ın Yapay zeka alanındaki Biricik yatırımı bu da değil. meşhur milyarder, geçtiğimiz günlerde Twitter bilgi merkezlerinden biri için 10 bin GPU satın almıştı. Pekala siz bu hususta neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizlerle paylaşmayı unutmayın. 

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir