Windows 12 sistem gereksinimleri netleşiyor: Minimum 8 GB RAM gerekebilir!

Yazılım Mar 27, 2023 Yorum Yok
Windows 11 için önümüzde gelmesini beklediğimi hala en az birkaç Aka güncelleme (Moment 3, Moment 4) bulunuyor. Lakin görünüşe nazaran Microsoft, “Next Valley” olarak isimlendirilen Windows 12’ye gerçek emin adımlarla ilerliyor. Bununla Bir arada Windows 12 sistem ihtiyaçları de ortaya çıkmaya başlamış durumda.

Üst seviye yönetici Panos Panay, yeni nesil Windows 11 ve Windows 12’nin bulut takviyeli ve Yapay zeka odaklı deneyimlerin bir karışımı olacağını, Microsoft’un bu tarafta yavaş yavaş ilerleme kaydettiğini açıkladı. Emniyet açısından da şirket, MSDT üzere eski bileşenlerin yanı Dizi geçmişte istismar edilen VBScript‘i de ortadan kaldırıyor.

Windows 12 sistem ihtiyaçları şekilleniyor

  • TPM: TPM 2.0
  • Bellek: 8 GB RAM
  • Depolama: 64 GB depolama alanı
  • Ekran kartı: WDDM 2.0 şoförüne sahip DirectX 12 
  • İşlemci: 2 yahut daha Çok çekirdekli 1 (GHz) yahut daha hızlı 64 bit (Pluton belirsiz)

Öte yandan Microsoft’un üç yıllık sürüm döngüsüne Geri döndüğüne inanılıyor. Hasebiyle, Next Valley ya da Windows 12, muhtemelen 2024’ün ikinci yarısında duyurulabilir. Windows 12 çıkış tarihi bir yana en Fazla merak edilenlerden birisi de Windows 12 için sistem ihtiyaçları. Microsoft, Windows 11 ile sert sistem ihtiyaçlarını Kaide koşmuştu ve birkaç jenerasyon eski işlemciler yeni işletim sisteminde desteklenmemişti.

nihayet söylentiler Sağlam Platform Modülü (TPM) üzere kimi ihtiyaçların Windows 12’de de ay biçimde kalacağını söylüyor. Yani Windows 12, TPM 2.0 ihtiyacını şart koşacak. Bunun yanında Ryzen 6000 taşınabilir CPU’larla birinci çıkışını yapan Pluton yardımcı işlemcisinin Windows 12’de Mecbur olmayacağı söyleniyor. Çünkü Pluton için şimdi erken olduğu düşünülüyor. ek olarak Değerli bir değişikliğim hafıza tarafında yaşanması bekleniyor. Söylenenlere nazaran Windows 12’de RAM gereksinimi 8 GB’a yükselebilir. Asgarî 64 GB depolama alanı da Yine değişmeden kalacak olan ihtiyaçlar ortasında olacak. Şimdilik bunların resmi ihtiyaçlar olmadığını ve ilerleyen periyotlarda sistem ihtiyaçlarının değişebileceğini söyleyelim.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir