ChatGPT, 1984’ten kalma bilgisayarda çalıştırıldı: Eski bilim kurgu filmleri gibi

Genel Mar 27, 2023 Yorum Yok
ChatGPT, geçtiğimiz yılın nihayet aylarında piyasaya çıkmasına Karşın yalnızca birkaç ay içinde pek Fazla şeyi değiştirdi ve değiştirmeye de devam ediyor. Yazılım geliştiriciler işlerini kolaylaştırmak için ChatGPT’yi kullanırken dev şirketler teknolojiyi kendi platformlarına ekliyor. Öte yandan Yeo Kheng Meng ismindeki bir geliştirici ChatGPT’yi MS-DOS işletim sistemine getirerek Retro teknolojiye üstün Güç verdi.

ChatGPT, MS-DOS’a hayat verdi

Açıkçası ChatGPT’nin çalıştığı 40 yıllık IBM 5155 Portable PC, eski ilim kurgu sinemalarındaki Yapay zeka bilgisayarı üzere görünüyor. Geliştiricinin bu Cin retro teknolojilere Aka bir ilgisi bulunduğunu da belirtelim. Bu nedenle ChatGPT’yi DOS’a getirmesi bir sürpriz olmadı.Bu ortada IBM 5155 Portable PC’nin gelişmiş sistem özelliklerini de yeri gelmişken bir hatırlayalım:

  • Intel 8088 4.77Mhz CPU
  • 640KB(yükseltme kitli)
  • CGA ISA grafik adaptörü
  • NE2000 uyumlu ISA Ethernet adaptörü
  • XT-IDE ISA şoför denetleyicisi
  • MS-DOS 6.22

Microsoft’un dünyanın en Aka BT şirketlerinden biri haline gelmesinin temelini atan işletim sistemi için geliştirilen ChatGPT istemcisi, 40 yıllık bir IBM 5155 Portable PC’de hayat buldu. ChatGPT’yi bir MS-DOS bilgisayarında kendiniz çalıştırmak isterseniz, Meng’in kaynak kodunu GitHub’dan bulabilir ve indirebilirsiniz.

Birebir vakitte geliştirici, MS-DOS sisteminin Mahallî olarak File fonksiyonlarından mahrum olduğu için süreçte ek zorluklarla karşılaştığını belirtiyor. Meng, temelinde yaklaşık üç buçuk Yıl Evvel Windows 3.1’de çalışacak bir Slack istemcisi yazmıştı. DOS için ChatGPT istemcisi yapmanın da güç fakat bunun yanı Dizi sürecin Fazla eğlenceli olduğunu belirtiyor. Aşağıdaki görüntüden DOS üzerinden yapılan ChatGPT sohbetini izleyebilirsiniz. Bu haberin kaynakça kısmından geliştirme sürecinin tamamına da ulaşabilirsiniz.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir