Windows 11’in görev çubuğuna işlevsel yeni bir özellik geliyor

Yazılım Oca 10, 2023 Yorum Yok
Windows 11, yakın bir vakitte misyon çubuğunun bildirim alanı olan sistem tepsisi kısmında VPN’e bağlı olup olmadığınızı gösteren yeni bir özellik alacak. Bu sayede sisteminizdeki VPN’in aktif olduğunu ve ilişkinizin inançlı olduğunu bir bakışta görmeniz sağlanacak.

VPN kullanımı giderek artıyor. Hem şirketler hem de çalışan ve standart kullanıcılar datalarını giderek daha Fazla gizlemek istiyor. Bu bağlamda Çevrimiçi datalarınız ticari mal olarak ele alındığından, birçok kullanıcı web’de gezinirken, sinema akışı yaparken yahut belge indirirken kimliklerini gizlemek için VPN hizmetlerini kullanmaya başlamış durumda. Emsal halde şirketler de Kurum içinde VPN kullanımını yaygınlaştırıyor.

Windows 11 durum çubuğuna VPN durum göstergesi geliyor

Bu bağlamda VPN kontağının devam edip etmediğini anlık olarak takip etmek giderek daha Değerli bir Vaziyet alıyor. Microsoft’da Windows 11’e bu takibi kolaylaştıracak bir özelliği getiriyor. Şimdilik VPN durum göstergesi Windows 11 ‘Dev’ build 25247 için geçerli. Bu sürümde bir VPN ağına bağlandığınızda sistem tepsisindeki File simgesinin üstünde Ufak bir kalkan simgesi gösteriliyor.

Ne yazık ki, sırf yerleşik Windows 11 istemcisi kullanılarak yapılandırılan VPN’lere bağlanırken çalıştığı ve WiFi ile çalışmadığı için yeni özellikte kimi sınırlamalar var. Yeni özellik şimdilik süratli ayardan yahut Ayarlar’daki File ve Internet > VPN sayfasından bir VPN’e bağlanırsanız işe yarıyor üzere görünüyor.

Ancak bu özelliğin şimdi geliştirme kademesinde olduğunu ve test evresinin daha başlarında olduğunu belirtelim. Öte yandan Microsoft bu ve gibisi özellikleri Daimi olarak Windows Insider programında deniyor ve kimileri hiçbir Vakit hayata geçirilmeyebiliyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir