Tarihin en pahalı ilacı Hemgenix onaylandı: Dozu 3.5 milyon dolar

Genel Oca 10, 2023 Yorum Yok
ABD sağlık düzenleyicileri Salı günü, kan pıhtılaşma bozukluğu için Biricik seferlik 3,5 milyon dolarlık bir tedavi olan Hemofili için birinci gen terapisini onayladı.

ABD Besin ve İlaç Dairesi (FDA), öncelikle erkekleri etkileyen genetik bozukluğun daha az yaygın formu olan Hemofili B‘li yetişkinler için bir İntravenöz tedavi olan Hemgenix‘i onayladı. Şu anda hastalar kanın pıhtılaşmasına Yardımcı olan ve kanamayı önleyen bir proteini sık ve değerli bir şekilde IV (damar yoluyla) olarak almakta.

2 milyon dolarlık SMA ilacını geride bıraktı

Merkezi Pennsylvania‘da bulunan ilaç üreticisi CSL Behring, FDA onayından kısa bir mühlet sonra 3,5 milyon dolarlık fiyat etiketini açıklayarak, ilacının sonuçta sıhhat bakım maliyetlerini azaltacağını çünkü hastaların daha az kanama hadisesi yaşayacağını ve daha az pıhtılaşma tedavisine gereksinim duyacağını söyledi.

Ulusal Tıp Kütüphanesi tarafından aktarılan bir araştırmaya nazaran, bu fiyat Hemgenix’i dünyanın en kıymetli ilacı yapıyor ve Novartis’in Spinal Müsküler Atrofi (SMA) için uyguladığı, doz başına yaklaşık 2 milyon dolara mal olan ve birebir vakitte Biricik dozluk bir ilaç olan Zolgensma gen terapisini de geride bırakıyor.

İlacın ödemesini devlet ve sigortalar yapacak

ABD’deki çoğu ilaçta olduğu üzere, yeni tedavinin maliyetinin çoğu, Özel planlar ve devlet programları da iç olmak üzere hastalar tarafından değil, sigortacılar tarafından ödenecek.

Onlarca yıl süren araştırmalardan sonra gen tedavileri, insanların genetik kodunda gömülü olan mutasyonları değiştirebilen yahut düzeltebilen ilaçlarla kanserlerin ve Az kalıtsal hastalıkların tedavisini yine şekillendirmeye başladı. Hemgenix, hemofili için bu türden birinci tedavi ve öteki birkaç ilaç üreticisi de hastalığın daha yaygın formu olan Hemofili A için gen tedavileri üzerinde çalışmakta.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir