Kum esaslı ticari termal enerji depolama tesisi resmen hizmete girdi

Genel Oca 10, 2023 Yorum Yok

Yenilenebilir güç teknolojileri şebekeye daha Çok katıldıkça rüzgarın yahut güneşin sistemli elektrik üretememesi sorunu tesirini yükselten bir Mani olarak karşımızda durmaya devam ediyor. Bir Öbür deyişle ya düzenli olmayan üretimi düzenleyecek bir depolama teknolojisini ekonomik kılmalı ya da çok yüksek üretim kapasitesine geçip ülkeler ortası iletim kapasitesini arttırmalıyız.

Nihayetinde Avrupa’nın tamamında rüzgarın yahut güneşin olmadığı bir senarya gerçek olmayacağı için ülkeler birbirinden yararlanabilir. öbür bir tahlil ise depolayabileceğimiz kadarını da verimli bir biçimde depolamak. Fazla üretim ise şimdiden birtakım durumlarda şebekelerde Sorun yaratmaya başladı, Avrupa’da teşvikler nedeniyle eksi fiyatlar yahut bedava elektrik fiyatları belirli saatler ya da günlerde olmuyor değil. 

Hal bu türlü olunca elektrik gücünü en kolay ve ucuz depolama yöntemleri ortasında ısı olarak depolamak Fazla Ehemmiyet arz ediyor. Bu ucuz bataryayı yapmanın en kolay yolu da en ucuz gereçten yapmak. Finli Polar Night Energy şirketi ise bunu kum, hava ve rezistans ile başarmış.

Batarya basitçe şebekeden çok ucuz zamanlarda elektriği çekiyor. Bunu havayı ısıtmakta ve havanın tesiriyle de kumu ısıtmakta kullanıyor. Sistem, kumun sıcaklığını 500 santigrat dereceye kadar çıkarıyor. Sonra da bu enerjiyi ısıtma şebekesinde kullanıyor. Avrupa’da epey yaygın olan ısı şebekeleri sayesinde binlerce konut Biricik yerden ısıtılıyor ve bir Fazla tasarruf sağlanıyor. Kullanıcılar da kullandıkları ısı kadar fatura ödüyor.

İlk olarak şebekeyi desteklemek gayeli alınan proje 100 kW ısıtıcıya ve toplamda 8 mWh’lik güç kapasitesine sahip. Firma ileride sıcaklığı 1000 °C dereceye ve kwh depolama maliyetini 10 Euro/cent’in aşağısına çekmeyi planlıyor. Yüksek ısı yalıtımı sayesinde aylarca depolayabiliyor ve %95 verimlilikle Geri verebiliyor. Dayanıklılığı sayesinde onlarca Yıl minimal bakım ile eskimeden kullanılabiliyor. Kapasite pahaları ise 100 MW güçten 20 GWh Yekün depolama kapasitesine kadar etrafa ziyanlı olabilecek hiç bir unsur kullanmadan ölçeklenebiliyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir