HAVA SOJ’un test uçuşu görüntüsü paylaşıldı

Genel Oca 10, 2023 Yorum Yok
ASELSAN ve TUSAŞ tarafından geliştirilen HAVA SOJ Projesinde test uçuşlarına başlandı. HAVA SOJ’un uçuş manzarası ortaya çıktı. HÜRKUŞ Test Pilotu Murat Özpala; HAVA SOJ, HÜRKUŞ ve F-16 Blok 30 ÖZGÜR uçaklarının Bir arada uçuş manzarasını yayınladı.

HAVA SOJ, Hava Platformunda Uzaktan Elektronik Takviye ve Elektronik Taarruz Kabiliyeti Kazanımı Projesi kapsamında geliştiriliyor. Hasım uçaklar ve hava savunma sistemlerinin radarlarını karıştırmak ve periyot dışı bırakmak için kullanılacak.

Uçak olarak Bombardier Küresel 6000 jeti kullanılıyor. Radar sistemleri ve teknolojik altyapı için ASELSAN’ın yerli teknolojileri kullanılacak. TUSAŞ, jetin Çeşitli donanımlarını üretiyor ve modifikasyonlarını yapıyor.

Bombardier Küresel 6000, 12 saat kesintisiz olarak uçabiliyor ve 51 bin feet irtifada misyon yapıyor. HAVA SOJ projesinin kabul testlerinin 2025 yılında tamamlanması ve 2026 yılında hizmete girmesi hedefleniyor.

HAVA SOJ özellikleri

  • Geniş frekans bandında etkinlik
  • Yüksek çıkış gücü
  • Radar ve haberleşme yayınları hisli istikamet ve pozisyon takibi
  • Aktif faz dizili elektronik tarama teknolojisi
  • Frekans atlamalı, DSSS sinyallere, data linklerine karşı etkinlik
  • Yüksek irtifada uzun müddet havada kalma kabiliyeti
  • Yer dayanak merkezi ile koordineli gerçek vakitli misyon icrası
  • Radar ve roket tehditlerini algılama ve karşı Tedbir alım yeteneği

Paylaşılan manzarada F-16 Blok 30 uçaklarının ÖZGÜR modernizasyonu uçarken görüyoruz. F-16’ların en kritik bileşenleri olan vazife bilgisayarı, uçuş yazılımı, arayüz ünitesi, gösterge ekranları, ses güvenlik aygıtların yerli versiyonları kullanılıyor. Yerli teknolojilerin eklenmesi ve yerli mühimmatlara entegre yapısı sayesinde Türkiye’ye daha Çok özgürlük sağlayacak. Bu nedenle bu modifikasyona ÖZGÜR Projesi ismi verildi.

HÜRKUŞ ise yeni jenerasyon Temel eğitim uçağı olarak TUSAŞ tarafından geliştirildi. Türk Silahlı Kuvvetleri, Nijer ve Çad’a HÜRKUŞ teslimatı yapıldı. HÜRKUŞ ile intibak, görerek, aletli uçuş, seyrüsefer, gece ve kol uçuşu eğitimleri yapılıyor. Gündüz ve gece misyon yapabilen Hürkuş, TUSAŞ tarafından tasarlanan özgün kanat profilli 1600 SHP turboprop motor ile uçuyor.

HÜRKUŞ Özellikleri

Maksimum seyir hızı 310 KCAS (574km/sa)
Perdövites Suratı (İniş Konfigürasyonu) 77 KCAS (143 km/sa)
Azami Servis İrtifası 34700 ft (10577 m)
Maksimum Tırmanma Suratı (@deniz seviyesi) 4370 ft/dk (22 m/s)
Maksimum Havada Kalma Mühleti (@15.000 ft) 4 sa 15 dk
Maksimum Menzil (@15.000 ft) 798 Deniz Mili (1478 km)
Kalkış Arası (@deniz seviyesi) 1605 ft (489 m)
İniş Uzaklığı (@deniz seviyesi) 1945 ft (593 m)
G-Limitleri +7/-3,5g

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir