Web’in mucidi açıkladı: İnternet yolundan çıktı ve gelecek kişisel yapay zekalarda

Yazılım Şub 17, 2023 Yorum Yok
Sir Tim Berners-Lee, World Wide Web’i (www) icat ettiği 1989’dan bu yana internet Fazla değişti. Lakin Berners-Lee’ye nazaran bu değişim kendi bekletişinin tam aksisi halinde gerçekleşti ve Sıkıntı bireylerden şirketlere geçti. Bunu değiştirmek için ise John Bruce ile Bir arada internetin çalışma biçimini değiştirmeyi amaçlayan Inrupt adlı yeni bir şirket kurdu.

Berners-Lee’nin, gereğince inek olan herkesin bir bilgisayar alıp üzerine bir web sunucusu yerleştirebileceği ve internete bağlanabileceği Özgün internet vizyonunu hayata geçirmeyi amaçlıyor. Bu Gaye uğruna kurulan Inrupt, kullanıcılara tam ve eksiksiz bilgi idaresi vadediyor. Geçmişin tersine Berners-Lee, günümüzde kuvvetli olanın şirketler olduğunu söyledi ve insanların kendileri hakkında neler görebileceğini Denetim eden Facebook’a gitmesini eleştirdi.

İnternetin geleceği

Inrupt’ın mevcut Çağdaş tahlili elbette herkesin bir web sunucusu kurmasını istemiyor fakat emsal bir formda ferdî bilgilerin bir sunucu bölmesinde yaşaması gerektiğini öneriyor. Berners-Lee, kullanıcının bütün verilerini dijital saklama kabı üzere “bölmelere” koymak istiyor. Bu bölmelerin içerisinde kişinin hakkındaki bütün bilgiler olacak. Bu datalara erişmek isteyen şirketler, web siteleri ise kullanıcıdan müsaade alacak. Berners-Lee bütün sistemin Solid isimli Aleni bir protokol kullanılarak oluşturulacağını söyledi.
İnternetin geleceğinin blockchain olmadığını belirten Berners-Lee, bu teknolojinin gereğince süratli olmadığını ve kullanıcılara gereğince saklılık sunmadığını söylüyor. Fakat Berners-Lee’nin vizyonunun gerçekleşmesi için internet sanayisinin Aka firmalarının dayanağı ve değişim için vakte muhtaçlık Mevcut üzere duruyor.

Kişisel Yapay zekalar

Inrupt’ın sunmak istediği bilgi bölmeleri birçok hususta avantaj sağlayabilir. Bu avantajların bir örneği ise yapay zeka araçları diyebiliriz. Bu bölmedeki bilgilerle eğitilen yahut desteklenen Yapay zekalar Fazla daha şahsî olabilir. var Yapay zeka sistemleri herkese, herkesmiş üzere karşılıklar veriyor. Kim olduğunuzu bilmiyor ya da önemsemiyor. Lakin sizin bilgileriniz ile eğitilen bir Yapay zeka Fazla daha emele yönelik olabilir.

Halihazırda sesli asistanlar kullanıyoruz Ama bunlarda ChatGPT yahut Bing üzere gelişmiş bir Yapay zeka bulunmuyor. Muhtemelen akıllı telefon şirketleri şu anda bu mevzu üzerinde çalışıyordur. Öte yandan ChatGPT’nin ardındaki şirket olan OpenAI de geçtiğimiz günlerde, sohbet robotunun daha Türlü görüşler sunabilmesi için daha Çok özelleştirilmesine müsaade vermek için çalıştığını söyledi.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir