Ünlü milyarder yapay zekayı atom bombasına benzetti

Yazılım May 09, 2023 Yorum Yok
Çağdaş Yapay zekanın olağanüstüleri hakkında duyduğumuz her şeye karşın, teknolojinin tehlikelerine karşı temkinli birçok insan var. Bu temkinli isimler ortasına en nihayet katılan ise dünyanın en Varlıklı beşinci kişisi Warren Buffett oldu.

Berkshire Hathaway CEO’su Buffett ve reis yardımcısı Charlie Munger‘a şirketin olağan yıllık toplantısı sırasında Yapay zeka hakkında sorular soruldu. Munger’a Yapay zekanın Üleş senetleri, piyasa ve bir Tüm olarak cemiyet üzerinde Olumlu bir tesiri olacağına inanıp inanmadığı sorusu yöneltildi. Munger, “Ben şahsen Yapay zeka konusundaki kimi abartılara kuşkuyla yaklaşıyorum. Bence eski moda zeka hayli düzgün çalışıyor.” sözlerini kullandı.

“Beni güldürmeyi başaramadı”

Öte yandan ise dünyanın en Varlıklı beşinci insanı Buffett, Yapay zekanın olağanüstü şeyler yapabileceğini kabul etti. Arkadaşı Bill Gates’in kendisine ChatGPT’nin nihayet versiyonunu gösterdiğini, fakat bu versiyonun kendisini güldüremediğini ve münasebetiyle pek de etkileyici olmadığını söyledi. Gates ve Buffett, The Giving Pledge’i kurmuş ver servetlerinin yarısını bağışlama kelamı vermişti.

Buffett ayrıyeten “bir şey her türlü şeyi yapabildiğinde, endişeleniyorum” diye de uyardı ve ekledi: “Atom bombasını Fazla fakat Fazla güzel bir nedenle icat ettik. Ve İkinci Dünya Savaşı’nda bunu yapmamız nihayet derece kıymetliydi. Lakin bunu yapma yeteneğinin özgür bırakılması dünyanın istikbal 200 yılı için düzgün mi?”

“Yapay zeka her şeyi değiştirebilir”

Birçok Defa nükleer savaşın en Aka korkusu olduğunu ve bu fikrin kendisini geceleri uykusuz bıraktığını söyleyen Buffett, Albert Einstein’ın atomu parçaladıktan sonra söylediği bir kelamı yorumlayarak Yapay zeka ve nükleer silahları birbirine benzetti: “Yapay zeka, insanların düşünme ve davranma biçimleri dışında dünyadaki her şeyi değiştirebilir ve bu da atılması gereken Aka bir adımdır.”

Yapay zeka konusundaki telaşlarında katiyetle yalnız olmasalar da Buffett ve Munger genel olarak teknolojinin en Aka hayranları değiller. Her ikisi de geçmişte kriptodan hoşlanmadıklarından bahsetmişlerdi. Buffett dünyadaki bütün Bitcoin’ler için 25 dolar bile ödemeyeceğini söylemişti. Öte yandan Yapay zekanın babası olarak bilinen Geoffrey Hinton, Google’dan ayrılırken, şirketler daha kuvvetli Yapay zekadan yararlandıkça sistemlerin giderek daha tehlikeli hale geldiği ikazında bulundu.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir