Bırakın para kazandırmayı ChatGPT, şok edici zarara neden oluyor

Genel May 09, 2023 Yorum Yok
Teşebbüsün mali durumu hakkında bilgi sahibi olan şahıslara nazaran, ChatGPT‘yi geliştirdiği ve Google’dan kilit çalışanları işe aldığı için OpenAI’ın ziyanı geçen Yıl yaklaşık iki katına çıktı. Bu yüksek maliyetlerin Fazla Aka kısmı ChatGPT’nin eğitim sürecinin yanında işçi fiyatlarından kaynaklanıyor. Görünüşe nazaran ChatGPT, ısınmak için Nakit yakmaya devam ediyor.

ChatGPT hiç de ucuz değil

The Information tarafından yayınlanan ve OpenAI’a yakın kaynaklara dayandırılan rapora nazaran şirketin 2022’de, şu anda nihayet derece etkileyici olan Yapay zeka sohbet robotunu eğitmek için 540 milyon dolar üzere şaşırtan bir Nakit harcadığını belirtiyor. Bu fonlar yalnızca ChatGPT’yi eğitmek için değil, tıpkı vakitte Bard isimli kendi Yapay zeka sohbet robotunu geliştiren rakip şirket Google’dan kimi kilit çalışanların transfer edilmesinde kullanıldı.

Ocak ayında Fortune, OpenAI’ın masraflarını varsayım eden bir rapor yayınlamıştı. Spesifik olarak OpenAI’ın bilgi süreç ve bilgi eğitimi için 416 milyon dolar, personel için 89,31 milyon dolar ve belirtilmemiş işletme maliyetleri için 38,75 milyon dolar harcadığı aktarılıyordu. Buna ek olarak, Nisan ayında yarı iletken araştırma firması SemiAnalysis’in baş analisti Dylan Patel, OpenAI’ın ChatGPT sunucularını çalışır durumda tutmak için günde 700.000 dolar harcadığını belirtmişti.

1 milyar dolar kazandırabilir

Geçen haftanın başlarında OpenAI CEO’su Sam Altman, şirketin “Silikon Vadisi tarihindeki en kapital ağır girişim” olma yolunda ilerlediğini öne sürdü. Altman’a nazaran ChatGPT sayesinde firma 2023‘te 200 milyon dolar ve 2024‘te 1 milyar dolar kazanabilir. Bu sayı Silikon Vadisi’ndeki tanınan bir şirket için kulağa Fazla Çok üzere gelmese de OpenAI’ın 2022 yılında 30 milyon dolar gelir elde ettiği unutulmamalı.

Öte yandan Altman, OpenAI’a istikbal olan yatırımın radikal bir halde artacağını düşünüyor. Firmanın yapay genel zeka (AGI) oluşturmaya yaklaştıkça 100 milyar dolar finansman toplayabileceği öne sürülüyor. Bilmeyenler için AGI, rastgele bir insan misyonunu yerine getirebilen yahut bu misyonu nasıl tamamlayacağını bulabilen ve öğrenebilen Yapay zeka dayanaklı bir sistem olarak düşünülebilir. Bununla Bir arada teknik olarak konuşmak gerekirse, zekanın ne olduğunu tanımlamak güç olduğu için bu alanda çalışan mühendisler tarafından bile AGI için makul bir tarifin şimdi yapılmadığını belirtelim. Lakin anne fikrin “insan gibi” olan bir Yapay zeka olduğunu söyleyebiliriz.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir