Roblox, yapay zeka araçlarıyla oyun yapmayı mümkün kıldı: Devrim yaklaşıyor

Yazılım Mar 22, 2023 Yorum Yok
Geçtiğimiz ay Roblox, Yapay zeka dayanaklı içerik oluşturma vizyonunu ortaya koymuştu. Bu yol haritası doğrultusunda yalnızca metin komutlarıyla kodlar, üç boyutlu modeller ve daha fazlasının oluşturulacağı söylenmişti. Artık, isteyen herkes Roblox’ta içerik oluşturucu olabilecek çünkü Yapay zeka dayanaklı Code Assist ve Material Generator araçları kullanıma sunuldu.

Roblox’tan Değerli Yapay zeka hamlesi

Code Assist ve Material Generator şimdilik beta sürecinde kullanılıyor ve her iki araç da metin girdilerini çıktılara dönüştürüyor. Ancak belirtmek gerekiyor ki yalnızca bu iki aracı kullanarak oyun yapmak şimdilik Muhtemel değil çünkü oyun imali bu kadar kolay bir şey değil. Oyun Geliştiricileri Konferansı’nda (GDC 2023) konuşan Roblox Studio Lideri Stef Corazza, araçlarının Temel kodlama süreçlerini otomatikleştirmeye Yardımcı olacağını söyledi.

Münasebetiyle şimdilik bu araçlar Yalın kodların oluşturulması ve üç boyutlu Yalın obje dokularının yaratılmasında kullanılacak. Örneğin, “parlak Kırmızı kayalı kanyon” yahut “lekeli cam” üzere istemlerde bulunulabilecek. ek olarak etkileşimli objelerin de oluşturulması mümkün. mesela oyuncu obje ile etkileşime girdiğinde nesnenin renk değiştirmesi yahut patlaması üzere şeyler bu araçlarla oluşturulabilir.

ChatGPT’yi denediyseniz onun arkasında GPT-3,5 yahut en yeni GPT-4 modellerinin, birebir halde Microsoft Bing’in emsal halde isteme dayalı fonksiyonel kodlar oluşturduklarını görmüşsünüzdür. Münasebetiyle bu iki araç da birebir halde çalışıyor. Ve, birebir biçimde hata yapmaya meyilli. Bu nedenle oluşturulan kodun bağlamsal olarak Müsait olup olmadığını gözden geçirmek ve test etmek Yeniden kullanıcının elinde. Yeniden de Roblox, bu araçların platformdaki her kullanıcıyı bir Müstahsil haline getirmeye yönelik birinci adım olduğuna inanıyor.

[youtube=https://www.youtube.com/watch?v=e2w0mBheCQ]

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir