Oyuncular için iyi haber: Microsoft ve Activision için mutlu son yaklaşıyor

Yazılım Mar 03, 2023 Yorum Yok
Microsoft’un Activision’ı satın almak için 69 milyar ödeyeceğini açıklamasından sonra işler karıştı. Bu muahedenin olmaması için rakip şirketler seslerini yükseltirken düzenleyici kurumlar da ağır inceleme başlatmıştı. Lakin gelinen noktada Avrupa Komisyonu‘nun Microsoft-Activision birleşmesini onaylayabileceği söyleniyor.

Avrupa’dan Microsoft’a yeşil ışık

Reuters’in Özel olarak sunduğu rapora nazaran Microsoft’un Call of Duty’yi rakip platformlara getirme konusundaki nihayet teklifi, Avrupa Kurulu düzenleyicilerini tatmin etmek ve birleşmenin onaylanması için kâfi olacak üzere görünüyor. Günler Evvel Microsoft yetkilileri, Activision birleşmesinin kilit noktalarını tartışmak için düzenleyicilerle bir ortaya geldi. Görüşme sırasında Microsoft, rakipleriyle çalışmaya istekli olduğunu göstermek için Nintendo ve Nvidia’ya kapsamlı 10 yıllık muahedeleri sundu. Bu atak Microsoft’un oyunu kazanması için kâfi olarak görülüyor.

Kaynaklar Reuters’e Avrupa Kurulu’nun Microsoft-Activision birleşmesini artık Aka ihtimalle onaylayacağını söylüyor. Microsoft’un Avrupa Komisyonu’nun kaygılarını giderdiğinin ve sağlam argümanlar sunduğunun altı çiziliyor.

Microsoft, “Avrupa Komitesi’nin kaygılarını gideren tesirli ve basitçe uygulanabilir tahliller sunmaya kararlı olduğunu” söylerken bir Microsoft sözcüsü “Sony, Steam, Nvidia ve başkalarına Call of Duty’ye uzun vadeli yüzde 100 eşit erişim sağlama taahhüdümüz, muahedenin oyunculara ve geliştiricilere sağladığı yararları koruyor ve pazardaki rekabeti artırıyor” dedi.

Microsoft, vermiş olduğu Activision savaşının bir cephesini kazanmak üzere gibi görünüyor. Avrupa Kurulu’nu Kesin kararını 25 Nisan’da açıklayacak. Lakin riskler bitmiş değil çünkü Birleşik Krallık rekabet kurumu ve ABD Federal Ticaret Komisyonu‘nun (FTC) şimdilik bu birleşmeye hiç sıcak bakmıyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir