Midjourney 5.1 çıktı: Yapay zeka görsel oluşturmada dev adım!

Yazılım May 05, 2023 Yorum Yok
Geçtiğimiz ayın ortaların Midjourney v5 çıkışını yapmış ve sizlere temastaki haberimizi sunmuştuk. O haberimizde olduğu üzere bu içerikteki görsellerin de tamamı Midjourney 5.1 sürümüne ilişkin. Yeni sürümün ön plana çıkan en Kıymetli özelliği ise Fazla daha dengeli olması.

Midjourney 5.1 daha da gerçekçi

Üretken Yapay zeka sanat aracı Midjourney 5.1 sürümüne güncellenirken artık motoru Fazla daha düşünceli. Hasebiyle bu özelliğiyle çıktılar Midjourney’nin 4. sürümüyle elde edeceğiniz sonuçlara daha yakın, ancak daha yüksek kalitede ve tutarlılıkta. Bu ortada söylememiz gerekiyor: Yapay zeka modellerinin sürümlerinin kuvvetli ve zayıf tarafları bulunmakta. Hasebiyle v5’e yahut v4’e kıyasla her senaryoda Midjourney 5.1 en düzgün sonucu vermeyebilir.

Argüman edilen öteki iyileştirmeler ortasında daha fazla doğruluk, imgelerde daha az istenmeyen kenarlık yahut daha az metin bozulmaları ve iyileştirilmiş netlik yer alıyor. Bu ortada yeni sürümde “raw” modu da eklenmiş durumda. Bu modu aktifleştirmek için Dicord’da /settings komutunu girmek gerekiyor. Açılan panelde Türlü özellikleri etkinleştirebilirsiniz.

 

Çabucak üstte sürüm 5.1 (solda) ve sürüm 5’deki (sağda) birebir istemleri kullanarak elde ettiğim sonucu görebilirsiniz. İki görsel de Fazla başarılı lakin 5.1 sürümü hem dinamik aralık, hem de gerçekçilik açısından bir adım daha önde. Bu görseli elde etmekte kullandığım istemi merak edenler için: “Turkish Supermodel, 20yo, tight red polar clothes, tall woman, beauty. Background: Antarctica Landscape Influences: Japanese Influenced Colourful Gardens, Joyful Celebration of Nature Emphasisers: BlueCore, PolarCore Camera: Shot on a Hasselblad medium format camera. Carl Zeiss Distagon t* 15 mm f/ 2. 8 ze, Ricoh r1. –ar 21:9 –q 2 –v 5.1 –style raw”
Bir Öbür örnekte ise arnavut kaldırımlı sokakta yürüyen bir bayan istemini girdim. Midjourney 5’te çok agresif, Yapay görünümlü mercek parlaması ile ilgili bir Sorun vardı, bu nedenle 5.1 sürümünde bunun ele alındığını görmek hoş. Sürüm 5.1 manzaralarındaki gün batımı daha sıcak ve daha doğal görünüyor.
nihayet örnekte ise Midjourney’den “yüzme gözlüğü takan bir çocuğun yakın çekimini” oluşturmasını istedim. Midjourney esasen insan yüzünü v4’ten beri Fazla güzel bir biçimde yapabiliyor lakin “daha düşünceli” dediğimiz ayrım bu iki kıyaslama ortasında kendisini açıkça belirli ediyor. Sağdaki sürüm 5 imajları uygun, fakat Fazla düz ve gözlük takan çocuklar güya orta Tertip akıllı telefonla çekilmiş gibi. Soldaki 5.1 görüntüleri ise güya profesyonel bir fotoğrafçı tarafından çekilmiş üzere çok daha kuvvetli bir editoryal hissiyata sahip. Sol üstteki manzara Özellikle çarpıcı.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir