AB, Apple’ı USB-C şarj hızını sınırlamaması için uyardı: “iPhone 15 satışları yasaklanır”

Genel May 05, 2023 Yorum Yok
Avrupa Birliği geçtiğimiz yıl, kablolu şarj özelliğine sahip neredeyse bütün elektronik aygıtların USB-C ilişki noktasıyla donatılmasını Mecbur kılan bir Yasa çıkarmıştı. Şirketlerin Laf konusu yasaya uymak için 28 Aralık 2024 tarihine kadar müddeti var.

Piyasaya sürdüğü aygıtlara yönelik aksesuar satışından astronomik kâr elde eden Apple‘ın da bu mevzuata ayak uydurması gerekecek. Bu kapsamda şirket Lightning’den USB-C’ye geçişi bu yılın sonlarında piyasaya süreceği iPhone 15 serisiyle erkenden yapması bekleniyor.

AB, Apple’ı şimdiden uyardı

Şubat ayında Çinli kaynaklar Apple’ın USB-C’ye Lightning gibisi bir kimlik doğrulama çipi yerleştireceğini ve MFi sertifikası olmayan USB-C kablolarında şarj ve bilgi transfer hızını sınırlamayı planladığını bildirmişti. Avrupa Kurulu şimdiden bu senaryoyu ortadan kaldıracak bir adım attı.

Avrupa Komitesi Üyesi Thierry Breton, Mart ayında Apple’a bir name göndererek şirketi bu mevzuda uyardı. Breton, USB-C kablolarının fonksiyonelliğinin sınırlandırılmasına müsaade vermeyeceklerini ve bunun AB’de iPhone satışlarının yasaklanmasına neden olacağını bildirdi.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir