Microsoft’un Activision’u satın almasına karşı çıkanlara Google ve Nvidia da eklendi

Yazılım Oca 13, 2023 Yorum Yok
Bloomberg’in Nvidia ve Google’ın kaygılarını ABD Federal Ticaret Kurulu’na lisana getirdiğine dair raporunun akabinde artık Sony yalnız değil. Böylelikle Microsoft’un Activision Blizzard’ı satın almasıyla ilgili telaşlarını Anlatım edenlerin sayısı artmış oldu.

Görünüşe nazaran her iki şirket de FTC’nin Activision Blizzard‘ın satın alınmasının Microsoft‘a bulut oyun, abonelik hizmeti ve taşınabilir oyun kategorilerinde haksız avantaj sağlayacağı tezini desteklemek için bilgiler paylaştı. Bununla birlikte, mutabakata direkt karşı çıkmak yerine bütün oyunlara eşit ve Aleni erişim muhtaçlığını vurgulaması nedeniyle Nvidia’nın konumunun biraz farklı olduğu bildiriliyor.

Nvidia, GeForce Now için endişeleniyor

Anlaşılanlara nazaran Nvidia, öncelikli olarak GeForce NOW bulut oyun hizmetini (25 milyonluk bir kullanıcı tabanına sahip) muhafazaya çalışıyor, muhtemelen mutabakatın sona ermesinden sonra Activision Blizzard oyunlarının bulutta kullanılabilirliğinin Game Pass ile hudutlu olacağından korkuyor. Bu ortada Game Pass’te 2020’den beri zati Activision Blizzard oyunları bulunmuyor.

Google‘a gelince, emellerini tespit etmek Nvidia’ya kıyasla daha güç. Ne de olsa şirket, Google Stadia ile rakip bir bulut oyun ve abonelik hizmeti başlatmayı denedi, lakin eforları sadece üç yıldan biraz Çok sürdü. Stadia önümüzdeki hafta 18 Ocak Çarşamba günü resmen kepenkleri kapatmaya hazırlanıyor.

FTC yaklaşık bir ay Evvel muahedeye engellemek için bir dava açtı. Microsoft o vakitten beri kendisini savunmaya çalışıyor ve geçtiğimiz hafta ön duruşma da gerçekleştirildi. Ağustos ayında ise asıl duruşmanın yapılması bekleniyor. Öte yandan İngiltere’nin CMA ve Avrupa Birliği’nin düzenleyici kurumunun Nisan ayında vardıkları sonucu paylaşması bekleniyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir