Intel Lunar Lake işlemcilerden ilk detaylar geldi: Yepyeni bir mimariye geçiliyor

Anakart Driverları, Donanım Oca 13, 2023 Yorum Yok
Günümüzde 13.nesil Raptor Lake mimarili işlemcilerini piyasaya süren Intel, 16.nesil Lunar Lake mimarisinde Kıymetli değişikliklere imza atmaya hazırlanıyor. Yeni işlemciler için önümüzde uzun bir Vakit olsa da, bugün Intel tarafından mimarinin birinci ayrıntıları açıklandı.

Intel Lunar Lake, orijinal bir mimari ile geliyor

Intel’in yönetici reis yardımcısı ve alıcı bilgi süreç kısmından sorumlu Michelle Johnston Holthaus, Lunar Lake’in sıfırdan büsbütün yeni bir mimari olacağını açıkladı. Ayrıyeten yetkili isim, mimarinin Temel olarak 15W Sıkıntı segmentini odaklanacağını ve mobil alanda önemli watt başına performans iyileştirmeleri içereceğini söyledi. Böylelikle Intel, taşınabilir aygıtlarda performanstan ödün vermeden bütün gün dayanan bir pil performansına işaret ediyor.

Intel, Lunar Lake’in taşınabilir aygıtlar için optimize edileceğini söylese de, masaüstü pazarında da Kıymetli gelişimlere imza atacağını söyleyebiliriz. Zira yeni mimari, 3D kümele kullanan Foveros paketleme teknolojisi ve 20A altı üretim düğümü ile ölçeklenebilir bir yapıda karşımıza çıkacak. Bu ölçeklenebilir mimari ile Intel, her bir silikon için mantıksal blok seçme özgürlüğüne sahip olacak. Ayrıyeten benzeri bir dizaynın yaklaşan Meteor ve Arrow Lake mimarisinde de karşımıza çıkması bekleniyor. 

Kaynaklar ise, Lunar Lake’in Intel 18A üretim düğümüne ve yükseltilmiş bir Xe2-LPG grafik mimarisine sahip olacağına işaret ediyor. Intel yeni mimarinin çıkış tarihi hakkında rastgele bir bilgi paylaşmadı. Ancak Arrow Lake ile tıpkı vakitte yahut Çabucak sonra kullanıma sunulacağını söylüyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir