Microsoft’tan Elon Musk’a OpenAI cevabı

Yazılım May 17, 2023 Yorum Yok
Bir müddet Evvel Elon Musk, Türlü mevzuları tartışmak üzere bir röportaj yaptı; bunlardan biri de Yapay zekanın evrimi ve kurduğu şirket olan OpenAI idi. Musk, OpenAI’ı şirketin var CEO’su Sam Altman ile kurmuş lakin ilerleyen periyotlarda şirketten ayrılmıştı. Ayrıyeten, geçtiğimiz kısa Vakit zarfında Musk, Microsoft’un 10 milyar dolarlık devasa yatırımıyla OpenAI’ı aktif bir formda Denetim ettiğini söylemişti. Bu söyleme Microsoft CEO’su Satya Nadella’dan yanıt geldi.

Musk, Microsoft’un OpenAI’ı Denetim ettiğini söylemişti

Tesla ve SpaceX CEO’su yaklaşık bir ay Evvel Yapay zekanın katlanarak gelişmesi, nasıl önyargı geliştirebileceği ve yanlışsız karşılıklar üretmeye adanmış kendi Yapay zeka sohbet robotunu yaratma planı hakkındaki kanılarını paylaştı. Bu röportaj boyunca Musk’a, başlangıçta Yapay zekayı inançlı ve şeffaf bir biçimde geliştirmeye adanmış kar hedefi gütmeyen bir şirket prensibiyle kurduğu OpenAI’ın kökeni soruldu.

Musk, 2018 yılında şirketten ayrılmasından bu yana, OpenAI’ın kâr emeli güden bir şirket haline gelmesi, kapalı kaynak olması ve Microsoft tarafından aktif bir halde satın alınması üzere kurum unsurlarının birçoğunun çöpe atıldığını söyledi. OpenAI’ın “Google’a karşı bir istikrar unsuru” olması için kurulduğunu söyleyen Musk, şirketin Microsoft ile iştirak kurarak Microsoft’un OpenAI üzerinde Aka Laf sahibi olduğu belirtiyor.

Musk’a nazaran Yapay zeka oyununda yalnızca iki Aka oyuncu var: Google ve onun Yapay zeka kısmı DeepMind ve artık de Microsoft ve OpenAI. Musk, beşerler için en yüksek doğruyu bulmak üzere tasarlanacak üçüncü bir seçenek yaratacağını da söylüyor.

Nadella, Musk’ın argümanını yalanladı

Öte yandan Microsoft CEO’su Satya Nadella Yapay zeka gelişmelerini tartışmak üzere CNBC ile bir ortaya geldi ve röportaj sırasında Nadella’ya Musk’ın yorumları hakkındaki niyetleri soruldu. Nadella, Musk’ın Microsoft’un 10 milyar dolarlık devasa yatırımıyla OpenAI’ı faal bir formda Denetim ettiğine ait yorumlarına Cevap olarak basitçe “bu gerçekte doğru değil” diyerek yanıt verdi.

Nadella, OpenAI’nin hala kar maksadı gütmeyen bir heyet tarafından Denetim edildiğini ve Microsoft’un OpenAI’da Denetim edici bir çıkarı olmadığını söylüyor. Ayrıyeten Nadella, OpenAI’ın OpenAI ile paydaşlık kurarken Fazla rahat olduğunu zira OpenAI’nin “sınırlı bir kâra” sahip olduğunu belirtiyor. Microsoft CEO’su ayrıyeten Microsoft’un kâr emeli gütmeyen bir Denetim konseyine sahip bir şirketle iştirak kuran birinci şirket olduğunu söylüyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir