YouTube’un çocuklara silah videoları önerdiği ortaya çıktı

Genel May 17, 2023 Yorum Yok
YouTube‘un önerilen içerik algoritması, bu Sefer görüntü oyunlarıyla ilgilenen küçük çocuklara silahlar ve silah şiddeti hakkında yüzlerce görüntü önerdiği argümanları nedeniyle yine tenkitlerin maksadı oldu. Görüntülerden kimileri Okul taarruzlarına ilişkin sahneleri ve silahların nasıl kullanılacağı ve modifiye edileceğine dair talimatlar dahi içeriyordu.

Kâr maksadı gütmeyen gözlemci kuruluş Tech Transparency Project (TTP) tarafından yapılan bir çalışmada, ikisi dokuz yaşında, ikisi de 14 yaşında erkek çocuklar olarak tanımlanan dört test hesabı oluşturularak Laf konusu teklifler keşfedildi. Hesapları Denetim eden araştırmacılar sırf büsbütün görüntü oyunu içeriklerinden oluşan oynatma listelerini izledi. Dokuz yaşındaki hesaplar Roblox, Lego Star Wars ve Five Nights Beygir Freddy’s üzere oyunlardan görüntüler izledi. Birebir vakitte, 14 yaşındaki hesap çoğunlukla Grand Theft Auto, Halo ve Red Dead Redemption izledi.

YouTube, çocuklara silahlı şiddet görüntüleri öneriyor

Araştırmacılar daha sonra geçen 30 günlük bir müddet boyunca YouTube anne sayfasında ve Sıradaki panelinde hesaplara önerilen görüntüleri kaydettiler. TTP yayınladığı raporda “Çalışma, YouTube’un bütün oyuncu hesaplarına silahlı ataklar ve silahlarla ilgili içerik önerdiğini, bununla Bir arada YouTube tarafından önerilen görüntülere tıklayan kullanıcılara Fazla daha yüksek bir hacimde içerik önerildiği ortaya koydu” diye yazdı.
Önerilen görüntülerden bazıları kitlesel silahlı saldırı olaylarını, bir silahın bir bedene ne kadar ziyan verebileceğini gösteren demoları ve tabancaları tam otomatik silahlara dönüştürmek için nasıl yapılır kılavuzlarını içeriyordu. Bu görüntülerin bırakın çocuk hesaplarına önerilmesini, birçok YouTube’un kendi içerik siyasetlerini bile ihlal ediyor.
Bir ay süren test müddeti boyunca YouTube, dokuz yaşındaki çocukların hesaplarına 382 video, 14 yaşındaki çocukların hesaplarına ise 1.325 gerçek ateşli silah görüntüsü önerdi. YouTube daha Evvel Mesul teklifler sunduğundan ve izleyicileri çok içeriklere yönlendirmediğinden bahsetmişti, lakin yapılan çalışma bunun tam zıddını gösteriyor. Google yıllardır YouTube’un önerilen görüntü algoritmasını geliştirmeye çalışıyor, fakat hala epeyce sonda, uygunsuz ve kimi saldırgan içerikler sunuyor. Sitenin gençler ortasında en tanınan site olması Özellikle Problem yaratabiliyor. Çünkü her beş bireyden biri neredeyse Daimi olarak siteye girdiğini söylüyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir