AMD Ryzen masaüstü işlemciler Ryzen AI desteği kazanabilir

Anakart Driverları, Donanım May 17, 2023 Yorum Yok
CES 2023’te AMD, Ryzen AI olarak bilinen Ryzen CPU’lara Özel AI motorunu duyurdu. XDNA AI Motorunun bir kesimi olan Ryzen AI, çoklu misyonlar sırasında 4 adede kadar eşzamanlı AI akışı ve yüzde 35’e kadar daha yüksek Karşılık suratı üzere geliştirmeler ile dikkatleri üzerinde toplamayı başardı. Artık AMD, Yapay zeka dayanağını bütün Eser yelpazesine genişletmeyi planlıyor.

Ryzen AI dayanağı genişliyor

Hatırlayacak olursak AMD CEO Dr. Lisa Su, şirketin bir numaralı stratejik önceliğinin Yapay zeka olacağını vurgulamıştı. PCWorld ile yapılan bir röportajda AMD’nin alıcı kanalı işletmesi müdürü David McAfee ise, ”Ryzen AI’nın AMD’nin AI teşebbüslerinin yalnızca başlangıcı” olduğunu belirtti. 

Bilmeyenler için Ryzen AI’dan yararlanan birinci yongalar, Ryzen 7040 ”Phoenix” taşınabilir işlemciler oldu. Bu noktada bütün Phoenix yongalarının Özel Yapay zeka motoruna ahip olmadığını belirtelim. Ancak AMD’nin bu seçimi yapmasının yeterli bir nedeni var. Xilinx IP tabanlı bu yongalar, daha daha âlâ verimlilik ve donanım kullanımı ile Windows 11 üzere yazılım ve işletim sistemlerindeki tecrübesi daha güzel hale getirebilir. 

Bunun ötesinde David, Yapay zekanın Ryzen eserlerine nasıl genişletileceğine dair planların halihazırda tartışıldığını belirtiyor. Ryzen AI uygulamasının önündeki en Aka Mani ise maliyet diyebiliriz. Nitekim Ryzen AI’nin bütçe çiplerine ve masaüstü CPU’larına gelmesi için güzel bir neden gerekiyor. Bu noktada David, Ryzen Yapay zekasına sahip Threadripper işlemcilere de atıfta bulundu. Lakin yetkili isim, AI eğitim maksadıyla kullanılsa bile gereksinim dışı kalabileceğini söylüyor.  

Bu bilgilerin ışığında, AMD’nin değer & maliyet mahzurunu aştığı takdirde Ryzen AI’ye sahip işlemciler ile vitrine çıkacağını söyleyebiliriz. Hakikaten yakın tarihli bir söylenti, AMD’nin içinde Özel bir Yapay zeka yongası barındıracak istikbal jenerasyon EPYC CPU’lar üzerinde çalıştığını argüman ediyordu. Lakin bütün bunlar için bir müddet daha beklememiz gerektiğini belirtelim. 

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir