Microsoft, OpenAI’ın GPT yapay zekasını Word, Outlook ve PowerPoint’e getiriyor

Yazılım Oca 10, 2023 Yorum Yok
Microsoft ile OpenAI’ın yakından çalışması devam edecek üzere görünüyor. Yazılım devi Microsoft, 2019 yılında OpenAI’a 1 milyar dolar yatırımda bulunmuştu. 2020 yılında ise OpenAI, GPT-3’ü sırf Microsoft’a lisanslamıştı. Görünen o ki Microsoft, OpeanAI’ın GPT özelliklerini yakında Word, Outlook ve PowerPoint’e getirmeye çalışacak.

Microsoft, OpenAI ve Office üçgeni

The Information’a nazaran Microsoft halihazırda OpenAI‘nin metin üreten GPT modelinin bilinmeyen bir sürümünü Word‘e zati iç etmiş durumda. Artık ise Microsoft, bu entegrasyonu daha da derinleştirerek PowerPoint ve Outlook‘a da eklemeye çalışıyor.

Microsoft’un Outlook arama sonuçlarını düzgünleştirmek için OpenAI’nin GPT teknolojisini kullandığı bildiriliyor, böylelikle kullanıcılar e-postalarda anahtar sözler kullanarak arama yapmak zorunda kalmadan aradıklarını bulabiliyor. Microsoft, GPT modellerini Word’e, Outlook’a yahut PowerPoint’e hangi düzeyde yahut hangi özelliklerle entegre edeceği aşikâr değil.

Microsoft, OpenAI’ın yalnızca GPT lisan modelleriyle değil birebir vakitte ChatGPT eseriyle de yakından ilgileniyor. Firmanın ChatGPT kullanan bir Bing sürümü üzerinde çalıştığı bir mühlet Evvel gündeme gelmişti. Bu yeni özellik, Bing‘i Google ile daha rekabetçi hale getirmek gayesiyle Mart ayında kullanıma sunulabilir.

Microsoft, GPT’yi Office’e entegre etmede zorlanıyor

Microsoft, üretkenlik uygulamalarına daha gelişmiş Yapay zeka metin oluşturma özellikleri getirirken birçok zorlukla karşı karşıya kalacak üzere duruyor. Bunların başında elbette “doğruluk” geliyor. ChatGPT’nin hâlâ yanlış bilgileri gerçekmiş üzere sunma eğilimi bulunuyor. Münasebetiyle bu durum profesyonel kullanımda doküman oluşturmayı yahut gelişmiş entegrasyonu zorlaştırabilir.

Şimdilik Microsoft’un bu mevzuda resmi bir yol haritası yok lakin firmanın bu faaliyetler üzerinde çalıştığı biliniyor. Zati Microsoft, buradaki cevheri görmemiş olsa 2019’da 1 milyar dolar yatırımda bulunmazdı. Yazılım devinin Eser yelpazesi düşünüldüğünde OpenAI’ın GPT-3 ve yakın çıkacak GPT-4 modelleri, ChatGPT sohbet aracı ve Dall-E üzere manzara oluşturma araçları Fazla işine yarayabilir.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir