Microsoft, GPT 4’te insan düzeyi zeka “kıvılcımları” gördüğünü söyledi

Yazılım Mar 26, 2023 Yorum Yok
GPT-4 Yapay zeka modeli geçtiğimiz haftalarda OpenAI tarafından yayınlanmış olsa da Microsoft’un yeni Bing’te geçtiğimiz aydan beri bu modeli kullandığını öğrendik. GPT-4’ü derinlemesine inceleyen Microsoft araştırmacıları, yayınladıkları yeni bir makalede bu modelin Yapay genel zekaya (AGI) gerçek atılmış birinci adım olduğunu ve insan seviyesi zeka “kıvılcımları” gördüklerini söyledi.

Çoğu senaryoda insan düzeyinde performans

Microsoft araştırmacıları yapmış oldukları testlerde GPT-4’ün erken sürümünü kullandıklarını belirtiyor. Grup, GPT-4’ün evvelki jenerasyonda Noksan olan bir sıra kategoride insan düzeyine yakın performans elde ettiğini vurguluyor. Bu kategoriler matematik, kodlama, görüş, tıp, hukuk ve psikoloji üzere alanları içeriyor. Makaleye nazaran, ChatGPT (GPT-4) ayrıyeten Çeşitli imtihanlarda (Baro, LSAT vb.) inanılmaz bir performans göstererek birinci yüzde 10’luk dilimde yer aldı. GPT-3.5 modelinin tıpkı testlerde ya zar güç geçer not aldığı ya da en Üzücü yüzde 10’luk dilimde olduğu belirtiliyor.

“GPT-4’ün yeteneklerinin genişliği ve derinliği göz önüne alındığında bunun makul bir formda bir Yapay genel zeka (AGI) sisteminin erken bir versiyonu olarak görülebileceğine inanıyoruz.” ifadelerinin kullanıldığı araştırmada Kasım 2022’de çıkan GPT-3.5’e nazaran sadece birkaç ayda her alanda kaydedilen bu üstel büyümeye dikkat çekiliyor. Fakat makalede eksikliklere de ziyadesiyle değiniliyor.

GPT-4, halüsinasyonlar ve birtakım matematik sorguları gibi evvelki modellerinin mustarip olduğu problemlerin birçoklarını hala barındırıyor. Öte yandan bu meselelerin sıklığı GPT-3.5 yahut evvelki sürümlere kıyasla Değerli ölçüde azalmış olduğunun da altı çiziliyor. ek olarak GPT-4’ün sağduyu üzere daha Evvel zayıf olunan alanlarda da Aka gelişmeler gösterdiği bildiriliyor.

Bilinçli Yapay zekaya daha var

Yine de araştırmacılar makalede, GPT-4’ün “birçok vazife için insan düzeyinde yahut ötesinde” olmasına karşın, muhakkak “insan gibisi olmadığını” kabul ediyorlar. Yani GPT-4, üstün olduğu vakitlerde bile hala tam olarak bir insan üzere düşünmüyor. Öte yandan daha farklı alanlardaki uzmanlar 2030’lu yıllarda AGI’lere ulaşacağımızı düşünüyor.

Bilim insanları, Yapay zeka sisteminin şuurlu olduğunda ve tıpkı bir insan üzere düşündüğünde AGI’ye ulaşıldığı konusunda hemfikir olsa da bütün çevreler tarafından kabul edilen bir AGI tarifi şimdi yapılmış değil. Hasebiyle GPT-4’ün kimi alanlarda insan düzeyinde yahut daha yeterli performans göstermesi AGI’ye yanlışsız atılmış bir adım olarak ele alınabilir.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir