Microsoft gözünü kararttı! Etik değerlere odaklanan yapay zeka ekibi kovuldu

Yazılım Mar 14, 2023 Yorum Yok
Microsoft, Yapay zekayı anne Amel kümelerine entegre etmeye çalışırken yaptığı bir işten çıkarma soru işaretlerine neden oldu. Yazılım devi, etik ve Mesul Yapay zeka inovasyonuna rehberlik etmeye adanmış bir takımı tümüyle işte çıkardı. Platformer tarafından bildirildiği üzere bu işten çıkarma, yılın başında duyurulan 10.000 çalışanı etkileyen işten çıkarmaların bir modülü.

Etik bedelleri olmayan Yapay zekaya hakikat mu gidiyoruz?

Bu atak, Microsoft’un tartışmalı Yapay zeka araçlarını anne akımın kullanımına sunduğu bir devirde, Eser tasarımı ve Yapay zeka prensiplerinin İç içe geçmesini sağlama niyetini sorgulatıyor. Daha evvelki haberlimizde belirttiğimiz üzere, Microsoft ChatGPT ve DALL-E 2 araçlarının gerisindeki teşebbüs olan OpenAI ile iştirakine milyarlarca dolar daha yatırım yapmıştı. Firmanın Yapay zeka teknolojileri Bing arama motoru ile Edge web tarayıcısına entegre edilmişti. Bing’in Sohbet botu kimi agresif telaffuzlarıyla de gündeme gelmişti.

Microsoft, Mesul Yapay zeka için çalışan takımı tasfiye etse de Sorumlu AI Ofisi ile bu alandaki boşluğu kapatabilir. Platformer’a konuşan çalışanlara nazaran işten çıkarılan grup, OpenAI teknolojilerinin Microsoft’un eserlerine eklenmesi haline yol açabileceği riskleri üzerinde çalışıyordu. Öte yandan işten çıkartılan takımın halka sunulan eserlerin Yapay zeka dizaynında Değerli katkıları bulunduğu belirtiliyor.

Microsoft, Google ve Apple üzere şirketlerde yer Meydan “etik ve toplum” departmanları çoklukla Aka teknoloji kuruluşlarını potansiyel toplumsal sonuçlara işaret ederek dizginlemeye çalışır. Microsoft ise tahminen de artık “Hayır” yanıtını duymak istemiyordur. Çünkü Microsoft, Google’dan koparabileceği her yüzde 1’lik pazar hissesinin yıllık 2 milyar dolar gelir getireceğini açıklamıştı.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir