Artık Internet ‘meme’lerini de anlıyor: OpenAI, çok modlu AI modeli GPT-4’ü duyurdu

Yazılım Mar 14, 2023 Yorum Yok
OpenAI, aylar süren bekleyişin akabinde şirket için yeni bir kilometre taşı olan manzara ve metin manaya Yapay zeka modeli GPT-4‘ü piyasaya sürdü. OpenAI’nin nihayet derece tanınan olan ChatGPT sohbet botunda bulunan var jenerasyon GPT-3.5 ise yalnızca metin algılayıp oluşturabiliyordu.

ChatGPT, GPT-4  ile artık daha akıllı

OpenAI tarafından yapılan açıklamada GPT-4 bugün, bir bekleme listesiyle Birlikte ChatGPT Plus’ta kullanılabilir halde olacak. ChatGPT Plus, herkesin kullanımına sunulmuş olan ChatGPT’nin fiyatlı, Premium bir sürümü pozisyonunda.

Öte yandan GPT-4 görünüşe nazaran zati bir müddettir gizlice hayatımızdaymış. Microsoft bugün OpenAI ile Birlikte geliştirdiği sohbet robotu teknolojisi Bing Chat‘in GPT-4 üzerinde çalıştığını doğruladı. GPT-4 ayrıyeten web sitelerini tarayan ve alıcı dayanak işçisine özet sunan Stripe’ta ve Duolingo’nun ücretli bir aboneliğinde kullanılıyor.

Görselleri anlayabiliyor

OpenAI’ye nazaran GPT-4 imaj ve metin girdilerini kabul edebiliyor ve Çeşitli profesyonel ve akademik ölçütlerde “insan seviyesinde” performans gösterebiliyor. Şirket GPT-4’ün simüle edilmiş imtihanları (Uniform Bar, LSAT, GRE gibi) GPT-3.5’e kıyasla “sınava girenlerin birinci yüzde 10’u civarında” bir puanla geçtiğini bildirdi. OpenAI ayrıyeten yeni sistemin selefine kıyasla “olgusallık, yönlendirilebilirlik ve bariyerlerin dışına çıkmamama” mevzularında üstün bir performans sergilediğini söylüyor.
GPT-4 her ne kadar fotoğraf girdilerini de kabul etse de şimdilik sadece Tekrar metin olarak çevep verebiliyor. OpenAI ayrıyeten sistemlerin, bilgi uydurma eğilimi ile Bir arada şiddet içeren ve ziyanlı metinler üretme kapasitesi de iç olmak üzere evvelki lisan modelleriyle birebir sıkıntıların birçoklarını koruduğu konusunda uyarıyor.

GPT-4 ve yetenekleri hakkındaki spekülasyonlar geçtiğimiz aylar boyunca devam etti ve birçok şahıs bunun evvelki sistemlere nazaran Aka bir sıçrama olacağını öne sürdü. Fakat görünüşe göre GPT-4, eksikliklerin giderilmesine ve performansın artırılmasına odaklanan bir model. Bununla Bir arada GPT-4’ün eğitildiği bilgi kümesi Yine Eylül 2021’den sonrasını içermiyor. OpenAI, GPT-4’ü görünüşe nazaran sistemlerine yahut uygulamalarına entegre etmek isteyenler için hazırlamışa benziyor. Çünkü yeni modelin GPT-3.5’e kıyasla müsaade verilmeyen içerik taleplerine Cevap Eda mümkünlüğünün yüzde 82 daha az olduğu vurgulanıyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir