Google’dan Gmail’e yapay zeka dopingi: Bırakın e-postanızı robot yazsın

Genel Mar 14, 2023 Yorum Yok
Google, bir mühlet Evvel Kıymetli bir İlan yayınladı. Yazılım devi, Gmail, Google Docs, Google E-Tablolar ve Google Slaytlar gibi Türlü Workspace uygulamalarına bir sıra gelişmiş yapay zeka özelliklerini ekleyeceğini açıkladı.

Bu özellikler ortasında Google Docs‘ta Yapay zeka ile metin oluşturmanın, özetlemenin ve beyin fırtınası yapmanın yeni yolları (ChatGPT’ye benzer), kullanıcıların kısa isteklerine dayalı olarak Gmail’de tam e-postalar oluşturabilmeleri ve Slaytlar’da sunumları göstermek için Yapay zeka imgeler, sesler ve görüntüler üretebilmek yer alıyor.

Google artık oyunun içinde

Geçen Yıl ChatGPT’nin gelişinden ve Microsoft’un bu Şubat ayında chatbot özellikli Bing’i piyasaya sürmesinden bu yana, arama devi emsal AI özelliklerini piyasaya sürmekte biraz gecikmişti. Şirketin Aralık ayında “kırmızı kod” ilan ettiği ve çalışanlardan kısa müddette eserlere Yapay zeka eklemelerini istediği basına yansımıştı. Artık bunların meyveleri alınıyor üzere görünüyor.

Ancak şirket bir sıra yeni özellik duyurmuş olsa da, bunlardan sadece birincisi yani, Docs ve Gmail’deki Yapay zeka Yazı araçları bu ay içerisinde ABD’de test kullanıcılarına sunulacak. Workspace uygulamalarına eklenecek olan öteki özelliklerin de bu Yıl içerisinde halka sunulacağı söyleniyor.

Google’ın gelecekte Workspace uygulamalarına geleceğini söylediği Yapay zeka takviyeli özelliklerin kimileri ise şöyle:

  • E-postaları taslak haline getirme, yanıtlama, özetleme ve önceliklendirme
  • Docs’ta beyin fırtınası, düzeltme ve yine yazma
  • Slaytlar’da otomatik oluşturulan imajlar, sesler ve videolar
  • E-Tablolar’da otomatik tamamlama, formül oluşturma ve bağlamsal kategorizasyon yoluyla olmamış datalardan tahlil elde etme

Yapay zeka ile e-posta hazırlama periyodu başlıyor

Diğer özelliklerin yanında Gmal ve Docs’taki eklemeler Fazla daha Aka diyebiliriz. Google’ın paylaştıklarına bakacak olursak yalnızca birkaç söz ile bize gelen e-postaya otomatik bir karşılık verilebilecek. Yahut gelen e-posta özetlenebilecek, misal bir ton ile cevaplanabilecek.

Google, Örnek bir demoda “Bölgesel satış temsilcisi için Amel ilanı.” sorgusunu gösteriyor. Yapay zeka bu sorguyu süratli bir biçimde algılayarak iş şartnamesini saniyeler içinde tamamlıyor. Google, basın açıklamasında bu potansiyel fonksiyonların çerçevesini epey geniş tutuyor. Hasebiyle ister İK yöneticisi isterse de çocuğunuzun doğum günü için davetiye hazırlayan bir Ana olun, bu araç ile isteğiniz yerine getiriliyor.

Google ayrıyeten Öbür bir Özellikle elinizdeki taslağı daha ayrıntılı bir hale getirebileceğinden bahsediyor. Örneğin, bir toplantıda Kıymetli mevzu başlıklarını not aldınız. Daha sonra Docs’ta bu unsurlarla ilgili “daha gösterişli bir özet” istemi yapabilirsiniz. Üstelik bu özet oluşturma yahut özeti büyütme isteminin tonunu yani, resmi bir lisan mi yoksa eğlenceli bir lisan mi kullanılacağı seçilebilecek.

Google, müşteriler için kişiselleştirilmiş pazarlama mesajları yazmak, maddeleri tam e-postaya dönüştürmek ve Gmail’deki uzun bir e-posta zincirinin içeriğini özetlemek için Yapay zekanın kullanıldığını yayınladığı görüntüde gösteriyor. Microsoft benzer özellikleri Word, Teams ve Outlook iç olmak üzere Office uygulamalarına ekleyecek. Microsoft bu Yıl yeni Bing’in tanıtımıyla Google’ı huzursuz etmişti. CEO Satya Nadella, Yapay zeka takviyeli aramayı Google’ı tahtından indirebilecek yeni bir paradigma olarak tanımlamıştı lakin görünüşe nazaran iki dev ortasındaki rekabet yalnızca arama kısmında değil üretkenlik alanında da sürecek.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir