Microsoft Edge, Video Super Resolution desteği kazanıyor

Yazılım Mar 06, 2023 Yorum Yok
Kısa müddet Evvel Nvidia ve Intel, Chrome ve Edge tarayıcılar için Yapay zeka tabanlı görüntü yükseltme teknolojilerini tanıttı. Artık görünüşe nazaran Microsoft da bu pazara adım atmaya hazırlanıyor. Yazılım devi bugün, Microsoft Edge için düşük çözünürlüklü görüntülerin kalitesini artıran Video Muhteşem Resolution (VSR) teknolojisini duyurdu.

Microsoft Edge, Görüntü Üstün Resolution takviyesi kazanıyor

Bildirilenlere nazaran yeni yükseltme teknolojisi, video çözünürlüğü 720p’den daha düşükse yahut genişlik yahut yükseklik 192 pikselden Ufak değilse çalışacak. Ayrıyeten teknolojinin DRM tarafından korunmayan görüntüler ile hudutlu olduğunu belirtelim. Bu durum Netflix, Hulu ve Prime Görüntü üzere premium akış hizmetlerine dayanak sunulmayacağını manasına geliyor.

Yapılan duyuruda Microsoft, Kıymetli bir süreç gücüne gereksinim duyan VSR’nin Nvidia RTX GPU’ları (RTX 20, 30 ve 40 Serisi) ve AMD Radeon RX GPU’ları (Radeon RX 5700’den Radeon RX 7800’e kadar) olan masaüstü ekran kartları ile sınırlandırıldığını bildirdi. Fakat yazılım devi, gelecekte birdenbire Fazla GPU’ya sahip dizüstü bilgisayarlara da dayanak sunacak. Böylelikle Edge tabanlı VSR hem tümleşik hem de ayrık GPU’larda kullanılabilecek.

Bununla Birlikte özelliği manuel olarak denemek isteyen kullanıcıların ”edge://flags/#edge-video-super-resolution” yolu üzerinden VSR’yi faal hale getirmesi gerekiyor. Lakin yeni yükseltme teknolojisinin şu anda kullanıcıların yüzde 50’si tarafından kullanılabilir olduğunu ve Geri kalanı için daha sonra aktifleştirileceğini belirtelim.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir