Kripto madencileri sektör değiştiriyor: Yeni ekran kartı krizi gelebilir!

Yazılım May 12, 2023 Yorum Yok
Kripto Nakit madenciliğine olan talep ve genel olarak uygulanabilirlik geçtiğimiz Yıl içinde Fazla Önemli ölçüde azaldı. Bu nedenle, kullanılmayan süreç gücünden faydalanmak isteyen madencilik operasyonları (ikinci el piyasasını kullanılmış GPU’larla doldurmanın yanı sıra) odaklarını artık yapay zekaya yöneltiyor.

Madenciler Yapay zekaya yöneliyor

Bloomberg’de yayınlanan yeni bir rapora nazaran, kripto madencilik şirketi Hut 8 Mining, yüksek performanslı bilgi süreç arayan Yapay zeka müşterilerinden 16,9 milyon dolar gelir elde etti. Öte yandan bir de Yapay zeka planları için Nvidia’dan 66 milyon dolarlık ekran kartı satın Meydan Hive BLockChain bulunuyor.

Yapay zeka alanında yaşanan Önemli büyümeyle Bir arada karmaşık Yapay zeka modellerini çalıştırmanın hesaplama maliyeti de şaşırtan boyutlara ulaştı. Bir mühlet Evvel yayınlanan bir rapora nazaran, yalnızca ChatGPT sunucularını çalışır durumda tutmak OpenAI, günlük 700 bin doların üzerinde maliyete katlanıyor.

Bununla birlikte, kripto madenciliği GPU’larının sırf Ufak bir yüzdesi Yapay zeka süreçlerini gerçekleştirmeye elverişli. Bloomberg raporu, mevcut kripto GPU’larının sırf yüzde 5 ila yüzde 15’inin Yapay zeka için kullanılabileceğini belirtiyor. Hasebiyle Şayet Yapay zeka alanındaki büyüme tıpkı süratte devam ederse madencilik şirketleri daha Çok ekran kartı satın alabilir. Bilindiği üzere Nvidia’nın H100 GPU’ları Yapay zeka için birebir lakin fiyatları Fazla yüksek bir düzeyde. Öte yandan RTX 40 serisinin de Yapay zeka süreçlerinde kuvvetli olduğu biliniyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir