Intel’den Windows 12 için yeşil ışık! 2024 yılında vitrine çıkabilir

Yazılım Mar 02, 2023 Yorum Yok
Windows 12’nin yolda olduğunu gösteren yeni sızıntılar ortaya çıktı. Laf konusu tez, Intel Xeon işlemciler hakkında gerçek sızıntıları ile tanınan @leaf_hobby ve VideoCardz aracılığıyla paylaşıldı. Raporda 2023’ün nihayet çeyreğinde piyasaya sürülmesi planan Intel Meteor Lake işlemcilerin 20 PCIe Gen 5 şeridi ve Windows 12 dayanağı içerebileceği belirtiliyor.

Windows 12, 2024 yılında vitrine çıkabilir

Bilindiği üzere günümüzde hem AMD hem de Intel, Apple’ın saniyede 15,8 trilyon süreç gerçekleştirebilen Yapay zekâ dayanaklı Neural Engine ünitesine yetişmek için yarışıyor. Bu noktada Microsoft’un da Windows’un gelecekteki sürümlerine yapay zekâ takviyeli özellikler eklemeyi planladığını gösteren Kıymetli göstergeler var. 

Bilmeyenler için Microsoft’un tüketici pazarlama lideri Yusuf Mehdi, yakın vakitli açıklamalarında ”Windows’un gelecekteki sürümlerini geliştirmeye başladığımızda, Yapay zekânın tecrübe açısından doğal bir rol oynaması gereken öbür durumlarını da ayrıntılıca düşüneceğiz.” kelamlarını lisana getirdi. 

Sektöre yakın kaynaklar ise, şirketin bu yeni özellikler için Intel ile çalışmalara başladığını ve üç yıllık Windows sürüm döngüsüne Geri döndüğünü söylüyor. Microsoft, Windows 12’yi bahis Meydan rastgele bir gelişme paylaşmadı fakat savlar doğrulanırsa, Windows 12’nin 2024’te vitrine çıkacağını söyleyebiliriz.

Nitekim yazılım devinin Windows 12’ye eklenmesi planlanan Yapay zekâ Amel yükleri için Intel ve AMD gibi donanım ortaklarıyla yakın bir halde çalışması gerekiyor. Bu bağlamda kısa mühlet Evvel AMD, özel bir AI motoru içeren birinci Ryzen 7000 mobil işlemcilerini piyasaya sürdü. Emsal formda Intel Meteor Lake işlemcilerin de, emsal Yapay zeka yetenekleri içermesi bekleniyor

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir