Intel, kuantum yazılım geliştirme kitini yayınladı

Yazılım Mar 02, 2023 Yorum Yok
Özelleştirilebilir ve genişletilebilir olan Intel Quantum SDK, Intel yazılımları ve donanımlarının ortak dizaynını Muhtemel kılıyor. SDK, Intel’in Horse Ridge II Denetim yongası ve bu Yıl piyasaya sürülecek olan Intel’in kuantum spin kübit yongası da iç olmak üzere Intel’in kuantum donanımlarıyla da arayüz oluşturabilen, simülasyonda tam bir kuantum bilgisayarı.

Özelleştirilebilir bir geliştirme ortamı sunuyor

Geliştiricilerin simülasyonda kuantum algoritmaları programlamasına da İmkan tanıyan Intel Quantum SDK, sanayi standardı düşük düzeyli sanal makine (LLVM) derleyici araç zinciri kullanılarak C++ lisanında yazılmış sezgisel bir programlama arayüzü sunuyor.

Gelecekteki kuantum bilgisayarlara hazırlık

Intel Laboratuvarları Kuantum Uygulamaları ve Mimarisi Yöneticisi Ebeveyn Matsuura; “Intel Quantum SDK, gelecekteki Aka ölçekli ticari kuantum bilgisayarlara hazırlanmalarında programcılara Yardımcı oluyor. Geliştiricilerin simülasyonda kuantum algoritmalarını ve uygulamalarını nasıl oluşturacaklarını öğrenmelerine Yardımcı olmanın yanı sıra, uygulamaların geliştirilmesini hızlandıracak bir geliştirici topluluğu oluşturarak sanayiyi ilerletecek. Geliştiriciler, böylelikle Intel’in kuantum donanımları kullanıma sunulduğunda Amade olacaklar.” dedi.

Intel Quantum SDK 1.0 yayınlandı

C++ tabanlı sezgisel bir programlama arayüzü içeren SDK’nın 1.0 sürümü, klasik bilgisayar geliştiricilerinin aşina olduğu bir programlama lisanı sağlayarak onlarla kuantum geliştiricileri ortasındaki işbirliğine İmkan tanıyor. Kitte ayrıyeten hibrit kuantum-klasik algoritmaların yürütülmesi için optimize edilmiş bir kuantum çalışma vakti ortamı da bulunuyor. Geliştiriciler, ya daha Çok sayıda jenerik kübit ya da Intel donanımlarını temsil edecek kübitleri simüle etmek için iki gaye arka uç seçeneğine sahipler.

Birinci arka uç, yüksek performanslı Aleni kaynaklı jenerik kübit simülatörü olan Intel Quantum Simulator (IQS). IQS’in Biricik bir düğümde 32 kübit ve apansız Çok düğümde 40’tan Çok kübit kapasitesine sahip bir arka ucu bulunuyor.

İkincisi ise, Intel kuantum nokta kübit donanımı simüle eden ve Intel silikon spin kübitlerin kompakt model simülasyonunu sağlayan bir amaç arka uç. Intel’in kübitleri, Aka ölçekli bir kuantum bilgisayarı oluşturmak için şirketin silikon transistör üretimindeki uzmanlığından yararlanıyor.

SDK sayesinde kullanıcılar, algoritmaları kübitler üzerinde verimli ve hakikat bir halde çalıştırmak için kuantum bilgisayarın sistem mimarisinde hangi fonksiyonlara gereksinim duyulduğunu belirlemek üzere Ufak Amel yükleri geliştirebilirler. Buna ek olarak Intel, kuantum donanımları ve yazılımlarını Bir arada tasarlamak ve sistem geliştirmeyi hızlandırmak için SDK’yı dahili olarak kullanıyor.

SDK, kuantum uygulamaları geliştirirken daha Çok esneklik sağlayan özelleştirilebilir ve genişletilebilir bir platformdur. Kullanıcıların klasik bilgisayar geliştirmede standart bir özellik olan derleyici evraklarını karşılaştırarak bir algoritmanın derleyicide ne kadar uygun optimize edildiğini görmelerini de sağlar. Kullanıcıların kaynak kodu görmelerine ve daha düşük soyutlama düzeyleri elde etmelerine İmkan tanıyarak onlara bir sistemin dataları nasıl depoladığına ait içgörü sağlar.
  • Tanıdık kalıplarda kodlama: Intel, sanayi standardı LLVM’yi kuantum uzantılarıyla genişletti ve kuantum bilişim için modifiye edilmiş bir kuantum çalışma vakti ortamı geliştirdi ve IQS, üniversal bir kuantum bilgisayarın durum vektörü simülasyonunu sağlıyor.
  • Hibrit klasik-kuantum Amel akışlarının verimli bir halde yürütülmesi: Derleyici uzantıları, geliştiricilerin kuantum algoritmalarından elde edilen sonuçları C++ projelerine entegre edebilmelerine İmkan tanıyarak kuantum yaklaşık optimizasyon algoritması (QAOA) ve kuantum varyasyon eigen çözücü (VQE) üzere hibrit kuantum klasik algoritmaları için gereken Geri bildirim döngülerine kapı açıyor.
  • Yüksek performanslı simülasyon: Intel DevCloud kullanıcıları, Biricik bir hesaplama düğümünde 32 kübite kadar ve birden Çok düğümde 40’tan Çok kübite sahip uygulamaları ve algoritmaları simüle edebilen yürütülebilir belgeler oluşturabilir.

Intel kuantum ekosistemi nasıl kuruyor?

Kuantum bilişim alanını ilerletme kararlılığını koruyan Intel, bir geliştirici topluluğu oluşturmak için çalışıyor. Bu gayretin başlangıç noktası olarak Intel, Öbür üniversitelerle paylaşmak ve akademide kullanımını yaygınlaştırmak üzere kuantum ders müfredatlarını geliştirmek için beş üniversiteye hibe sağladı. Bu üniversiteler; The University of Pennsylvania, Technische Hochschule Deggendorf, Keio University, The Ohio State University ve The Pennsylvania State University.

Deggendorf Institute of Technology (Deggendorf Teknoloji Enstitüsü), aerodinamik ve hidrodinamik için Değerli olan bir akışkan dinamiği sorununu araştırmak için SDK’yı kullanıyor. Intel Ocak 2023’te, Deggendorf Institute of Technology’de Intel Quantum Computing Challenge’ı düzenledi. İştirakçiler, Intel Quantum SDK’nın beta sürümünü kullanarak imgede gürültü giderme, gerçekçi imaj oluşturma ve yapılandırılmamış arama sorunlarını çözme üzere kuantum kullanım durumlarını araştırdı. Öbür bir beta kullanıcısı olan Leidos; kuantum makine öğrenmesi, materyal simülasyonu ile kuantum ışınlanma, kara delikler ve solucan delikleri üzere astrofizik sorunlarını içeren Türlü uygulamaları araştırıyor.

Intel Developer’s Cloud’dan indirilebilir

Intel Quantum SDK 1.0, şu anda Intel Developer’s Cloud üzeirnden indirilebiliyor. Intel, ileride SDK’nın ek özelliklere sahip ek sürümlerini piyasaya sürmeyi planlıyor ve ayrıyeten SDK’yı Intel’in kuantum donanımlarına da meselesiz bir halde entegre edecek.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir