İngiltere, yapay zekâ için dünyanın en güçlü süper bilgisayarlarından birisini yapıyor

Yazılım Mar 17, 2023 Yorum Yok
Teknoloji firmaları kadar ülkeler de Yapay zeka (AI) teknolojilerinde geride kalmak istemiyor. Çünkü ilerleyen yıllarda yapay, zeka muhtemelen en Aka sanayiler ortasında yer alacak. Bu bağlamda rekabette geride kalmak istemeyen Birleşik Krallık, bir sonraki exascale harika bilgisayarı inşa etmek için Aka bir yatırım yapıyor.

Birleşik Krallık, kendi GPT (Generative Pre-trained Transformer) AI modelini oluşturmak için yeni bir muhteşem bilgisayara 900 milyon sterlin (1,1 milyar dolar) yatırım yapmayı planladığını duyurdu. Süreksiz olarak “BritGPT” olarak isimlendirilen bu bilgisayar, saniyede bir milyarın üzerinde hesaplama (exaflops) yapabilen dünyanın en kuvvetli bilgi süreç aygıtlarından biri olacak. Şu anda bu ölçekte inşa edilmiş Biricik harika bilgisayar ABD’deki Oak Ridge Ulusal Laboratuarı’nda bulunan “Frontier“.

İngiltere, Yapay zeka başkanı olacak

Guardian, İngiltere’nin muhteşem bilgisayarı sağlıktan finansa kadar Türlü bölümlerde kullanılabilecek Yapay zeka teknolojilerini geliştirmek için kullanmayı hedeflediğini belirtiyor. Yatırım tamamlandığında İngiltere, Yapay zeka teknolojilerinde öncü ülkelerden birisi olacak. Aktarılanlara nazaran İngiliz yetkililer şu anda ABD ve Çin’in Yargıç olduğu Yapay zeka sanayisinde geride kalmaktan endişeleniyor.

BT Group’un baş Data ve Yapay Zeka Sorumlusu Adrian Joseph, Çin’e Mağlup düşme ve siber güvenlik, sıhhat hizmetleri vb. alanlarda geride kalma riskinin olduğunu Anlatım ederken bunu bir silahlanma yarışına benzetti; “Bu bir müddettir devam eden devasa bir silahlanma yarışı, lakin nihayet vakitlerde hararetin arttığı kesin.” Birleşik Krallık Maliye Bakanı Jeremy Hunt ise “Yapay zekanın bilgi süreç at gücüne muhtaçlığı olduğu için, bugün Aka ölçekli bir üstün bilgisayar için yaklaşık 900 milyon sterlinlik bir fon ayırıyorum.” açıklamalarında buludu.

OpenAI’nin ChatGPT’si ve öbür şirketlerin Aka lisan modellerinin (LLM) nihayet gelişmeleri bu yarışı daha da kızıştırdı. Birleşik Krallık hükümeti, ülkedeki Yapay zeka ile ilgili işletmelerin büyümesini desteklemek için Ar-Ge’ye ve teşebbüslere Aka dayanak paketleri sunuyor. BritGPT ile Birlikte ise Aka veriler Fazla daha süratli ve gerçek bir formda işlenebilecek. Bu süreç gücü Yapay zeka modellerinin daha tesirli bir biçimde eğitilmesini sağlayacak.

İngiliz Hazinesi sözcüsü, “Bu yatırım araştırmacıların iklim değişikliğini daha güzel anlamalarına, yeni ilaçların keşfine Güç vermelerine ve Yapay zeka potansiyelimizi en üst seviyeye çıkarmalarına İmkan tanıyacak” dedi. 900 milyon sterlinlik yatırım, yıllık Yapay zeka inovasyonları için ayrılan 10 milyon sterlinlik kaynağı da içeriyor. ek olarak önümüzdeki on Yıl boyunca her Yıl araştırma kümeleri, 1 milyon sterlin ödüllü “Manchester Ödülü” için yarışacak. Bu ödül, 1948 yılında Manchester Üniversitesi’nde inşa edilen birinci bilgisayar olan Manchester Baby’yi referans alıyor. Ödül, o Yıl için en kayda değer Yapay zeka buluşuna veriliyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir