Tüketici hakem heyetine başvuru yapmak kolaylaştırılacak

Genel Mar 17, 2023 Yorum Yok
İnternetten alışverişin yaygınlaşması ve satıcı sayısının artmasıyla Bir arada alışverişlerdeki mağduriyet sayısı artıyor. Ticaret Bakanlığı, tüketicilerin hak arama yollarını kolaylaştırmak için kolları sıvadı.

Bakanlığa bağlı Tüketici Bilgi Sistemi TÜBİS’te Türlü düzenlemeler yapılacak. Yapılacak düzenlemeyle tüketici hakem heyetlerine daha Yalın halde müracaat yapılacak. Müracaatın akabinde sürecin takibi kolaylaştırılacak.

Yapılacak teknik düzenlemeyle internet üzerinden yapılan müracaatların sayısının artması, bürokrasinin azaltılması, bütün tarafların belge içeriğine şeffaf bir halde ulaşabilmesi hedefleniyor. Tüketici hakem heyetlerinin inceleme müddeti ve karar alma müddetinde Vakit tasarrufu sağlanması ve kararların niteliğinin artırılması amaçlanıyor.

Başvuru ekranı “kullanıcı dostu” biçimde tasarlanacak. Böylece tüketiciler tüketici hakem heyetlerine kolay ve Yalın biçimde müracaat yapabilecek. Müracaatın takibi de kolaylaştırılacak.

66 bin TL’ye kadar eserler ve hizmetler için tüketici hakem heyetlerine başvurulabiliyor

1 Ocak 2023’te yürürlüğe giren düzenlemeyle tüketici hakem heyetlerine müracaat için nakdî Hudut 30 bin TL’den 66 bin TL’ye yükseltildi. Vatandaşlar 66 bin TL’ye kadarki Eser ve hizmetler için tüketici hakem heyetlerine fiyatsız olarak başvurabiliyor ve mahkeme sıkıntısı olmadan hakkını arayabiliyor.

Yapılan düzenlemeyle belge eksikliği nedeniyle kapatılan belgeler için yeni uygulamaya geçildi. Daha Evvel yapılan müracaatlarda Mecbur bilgilerde eksiklik ya da tutarsızlık bulunması durumunda tüketici aleyhine kararlar alınabiliyordu. Artık Noksan bilgi yahut evrak bulunması durumunda müracaat sahibinden 7 gün içerisinde eksik doküman yahut bilgiyi tamamlaması isteniyor. Buna ek olarak tüketiciler hakem heyeti kararlarına karşı itiraz yolu genişletildi. Tüketiciler, şad kalmadığı kararlar için 15 gün içerisinde tüketici mahkemesine giderek itiraz edebiliyor. E-Devlet üzerinden tüketici hakem heyetlerine online müracaat yapabilirsiniz.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir