Çin, türünün tek örneği dev barajın inşasında sona yaklaşıyor

Genel Mar 17, 2023 Yorum Yok

China Energy, ülkenin Qinghai Eyaleti’nde bulunan ırmağın üst bölümlerinde tipinin en yüksek rakımlı tesisi olan Maerdang hidroelektrik santralinin imalini sürdürüyor. Şirket, nihayet birkaç yıldaki COVID-19 tesirlerine Karşın projenin hedeflenen Mart 2024 tarihinde kadar faaliyete geçeceğinin altını çiziyor.

En yüksek baraj

Qinghai eyaletinde imaline devam edilen Maerdang barajı, deniz seviyesinden 5000 metre yükseklikte inşa ediliyor. Bu yüksekliği başınızda canlandırmak açısından; Türkiye’nin en yüksek dağı olan Ağrı Dağı, 5.137 metre yüksekliğe sahip. China Energy’ye nazaran hidroelektrik tesisi tamamlandığında Yekün 2,2 milyon kilovat heyeti güce sahip olacak. Tam faaliyete geçtiğinde ise tesis yılda ortalama 7.3 milyar kilovat saatten Çok elektrik üretecek.

Tesisin bu güç çıktısı, 2,56 milyon metrik ton kömür tüketimine muadil. Bunun yanında tesisin 8,16 milyon ton karbondioksit emisyonunu azaltması da bekleniyor. Proje birebir vakitte şirketin hidroelektrik, güneş gücü ve güç depolamayı içeren ilk entegre pak güç tesisi olma özelliğini taşıyor.

En yüksekte olsa da en güçlüsü değil

Her ne kadar Maerdang barajı, en yüksek irtifaya sahip ve yüksek bir güç üretimine sahip olsa da en “güçlü” santral olmaktan uzak. Maerdang barajı, yıllık 7.3 TW/s üretim yaparken dünyanın Aka hidroelektrik santrali Three Gorges barajı yılda 111.8 TW/s üretim yapıyor. Ve evet, bu baraj da Çin’de. Hatta en kuvvetli 10 baraj listesinde Çin’in 5 adet barajı bulunuyor.

Bununla Bir arada Çin, yenilenebilir güçte Aleni Ara farkla dünya başkanı konumunda. Fakat bu sizi yanıltmasın, ülke birebir vakitte en Aka kömür madeni üreticisi ve tüketicisi olma özelliğine sahip. En nihayet bilgilere nazaran 2023’in birinci iki ayında Çin’in kömür üretimi evvelki yılın birebir devrinde nazaran yüzde 5,8 oranında arttı.

Reuters bunun nedenini şöyle açıklıyor: “Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin akabinde global kömür fiyatlarındaki keskin artış ve güç tedarik zincirlerinin kesintiye uğraması, Pekin’i giderek daha Çok güç güvenliğine öncelik vermeye sevk etti.” Münasebetiyle Çin, güç talebini karşılamak için kömür üretimini artırdı.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir