Google, Chrome’un kilit simgesini değiştirdi: Peki ama neden?

Yazılım May 04, 2023 Yorum Yok
Google Chrome tarayıcı kullanıyorsanız bir internet sitesine girdiğinizde URL kısmının en sol tarafında bir kilit simgesi görmüşsünüzdür. Google’a nazaran birçok kullanıcı bu kilit simgesinin ne olduğunu ve ne manaya geldiğini bilmiyor. Bu nedenle Google artık Chrome’da adres çubuğunun yanındaki kilit simgesini aşağıda gördüğünüz “ayar” simgesinin bir varyantıyla değiştirmeyi planlıyor.

Elveda kilit simgesi

Google’ın araştırmasına nazaran, kullanıcıların sırf yüzde 11’i bunun HTTPS şifrelemesini Anlatım ettiğini biliyor. Başkaları ise bunun sitenin güvenilir olduğu manasına geldiğini düşünüyor. Halbuki bu bir yanlış anlaşılma çünkü kimlik avı siteleri bile bu teknolojiyi kendi sitelerinde kullanabiliyor. Google, ayar simgesinin güvenilirlik manasına gelmediğini söylüyor. Bunun yerine, güvenliğin varsayılan durum olduğunu işaret ediyor. Ayrıyeten tıklamaya Davet ederek site denetimlerini kullanmanızı daha kolay hale getiriyor. Şirkete nazaran pek Fazla şahıs kilide tıklayabileceklerinin farkında bile değil.
Birden fazla kullanıcı, Eylül ayının başlarında gelmesi planlanan Android ve masaüstündeki Chrome 117’de yeni simgeyi görecek. iOS için Chrome’da simgeye dokunamayacağınız için Google, Apple’ın taşınabilir platformlarında simgeyi büsbütün kaldırıyor. Açıkçası kilit simgesinin değiştirilmesi gecikmeli bir karar ve Google’ın da dediği üzere Düzmece bir Emniyet hissi yaratıyor. kimi belge kayıtlarını temsil etmek için kullanılan disket simgesi üzere, kilit de Öbür bir çağdan kalma bir kalıntı pozisyonunda.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir