G7 liderlerinden uluslararası yapay zeka çağrısı!

Yazılım May 20, 2023 Yorum Yok
Bugün bir ortaya gelen G7 ülkelerinin önderleri yapay zeka konusunu gündeme taşıdı. Güçlü ülkelerde gerçekleştirilen Yapay zeka atılımları Aka bir süratle ilerlerken bu sanayinin nihayet derece sistemsiz olması korku verici bir durum. Bağlayıcı yahut etik kurallardan mahrum bir biçimde ilerleyen Yapay zeka araştırmaları Önemli toplumsal ziyanlara neden olabilir. Bu bağlamda G7 önderleri güvenilir Yapay zeka (AI) için memleketler arası teknik standartların geliştirilmesi ve benimsenmesi çağrısında bulundu.

G7 tepesinden Yapay zeka çağrısı

Japonya‘nın Hiroşima kentinde bir ortaya gelen G7 önderleri, “güvenilir Yapay zekanın ortak vizyon ve hedefine” ulaşma yaklaşımlarının farklılık gösterebileceğini kabul ederken, yaptıkları açıklamada “dijital iktisat idaresinin ortak demokratik kıymetlerimiz doğrultusunda güncellenmeye devam etmesi gerektiğini” belirttiler.

G7’de temsil edilen Avrupa Birliği‘nin bu ay, potansiyel olarak dünyanın birinci kapsamlı Yapay zeka yasasında sona gelmesinin akabinde başkanların bu ortak mutabakatı, dikkat cazibeli olarak nitelendiriliyor. Avrupa Komitesi Lideri Ursula von der Leyen, Cuma günü yaptığı açıklamada, “Yapay zeka sistemlerinin, kaynağı ne olursa olsun, doğru, muteber, inançlı ve ayrımcı olmamasını istiyoruz” ifadelerini kullanmıştı.

G7 önderleri, ChatGPT uygulaması tarafından tanınan hale getirilen üretken Yapay zekadan bahsederek “üretken yapay zekanın fırsatlarını ve zorluklarını derhal değerlendirmeleri gerektiğini” söylediler. Hükümet liderleri Cuma günü, bu yılın sonuna kadar fikri mülkiyet hakları ve dezenformasyon üzere üretken Yapay zeka araçlarıyla ilgili bahisleri tartışmak üzere “Hiroşima AI süreci” olarak isimlendirilen bir bakanlar forumu oluşturma konusunda anlaştı.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir