COVID-19 aşısının yenidoğan bebeklerde kalp kası iltihabına sebep olduğu düşünülüyor

Genel May 20, 2023 Yorum Yok
Dünya sıhhat Örgütü, yenidoğan bebeklerde şiddetli miyokardit hadiselerinde olağüstü artış olduğu konusunda uyardı. Kimi patologlar bu artışın COVID-19 aşısından kaynakladığını düşünüyor.

DSÖ tarafından salı günü yayınlanan bir ikazda, Galler ve İngiltere’deki  yenidoğanlarda ve bebeklerde “şiddetli miyokardit” artışı olduğuna dikkat çekti. Buna nazaran Haziran 2022 ile Mart 2023 ortasında doğan 15 bebekte miyokardit yani kalp kası iltihabı teşhisi konulmuş. DSÖ, bunun kalbi nadiren etkileyen enterovirüs enfeksiyonu ile alakalı olduğunu söylüyor.

COVID-19 aşısının Yan tesirleri olabilir

Bazı kaynaklar, Dünya sıhhat Örgütü’ne bebeklerdeki Miyokardit artışı ile COVID-19 aşısı ortasında bir korelasyon olup olmadığını sordu. DSÖ soruları karşılıksız bırakırken COVID-19 ile ilgili Türlü araştırmalar yürüten İngiliz patalog Dr. Clare Craig, COVID-19 aşısının çıkışıyla Birlikte 2021’den bu yana miyokardit insidans oranının hiç olmadığı kadar yükseldiğine dikkat çekti.

Dr. Craig, bebeklerde inanılmaz biçimde artan miyokarditin nedenlerini tam manasıyla anlamak için araştırmalara devam ettiklerini ve Kesin sonuçların önümüzdeki haftalarda açıklanacağını kelamlarına ekledi.

Ek olarak her aşı ve ilaçta olduğu üzere COVID-19 aşılarının da risk faktörlerinin tam manasıyla anlaşılması için uzun yıllar geçmesi gerektiğini ve Fazla daha Çok bilgiye muhtaçlık duyulduğunu hatırlatalım. 

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir