Elon Musk’tan yapay zekâ tepkisi: “Biz insanlara yapacak ne kalacak?”

Yazılım Mar 15, 2023 Yorum Yok

2015 yılında Elon Musk ve Sam Altman tarafından kurulan OpenAI, o vakitten beri Yapay zekâ konusunda devrimsel ilerlemeler kaydediyor. Her ne kadar 2018 yılında Musk, şirketin Yönetim şurasından mümkün bir Menfaat çatışması riski nedeniyle ayrılmış olsa da OpenAI, kurum unsuru olan AGI yani Yapay genel zekâ (bilinçli Yapay zekâ) amaçları doğrultusunda emin adımlar ile ilerliyor.

ChatGPT ile artan popülerliğin akabinde şirket bir müddet Evvel en gelişmiş Yapay zekâ modeli GPT-4’ü tanıttı. GPT-4, ChatGPT Plus ve Microsoft Bing’te Lahza itibariyle kullanılabilir durumdayken yetenekleri ile göz dolduruyor ve tıpkı vakitte endişelendiriyor da. Endişelenenler ortasında eski kurucu ortak Elon Musk da bulunuyor.

Elon Musk, Yapay zeka konusunda endişeli

Musk, Twitter hesabından GPT-4’ün Uniform Bar, LSAT, GRE üzere kuvvetli imtihanlardan yüksek puan almasından sonra “Biz insanlara yapacak ne kalacak? Neuralink ile harekete geçsek âlâ olur!” açıklamalarını yaptı. Musk, Neuralink ile Birlikte beyne yerleştirilen bir çip ile insan-makine arayüzü oluşturmak istiyor. Neuralink ile Çeşitli hastalıkların (Alzheimer, demans ve parkinson gibi) tedavi edilmesi ve diğer elektronik aletlerin niyetle Denetim edilmesi hedefleniyor.

Tesla, SpaceX ve Twitter CEO’sunun yanıtladığı tweet’te GPT-4’ün evvelki versiyon GPt-3.5’e oranla Önemli bir gelişim gösterdiği görülüyor. OpenAI tarafından yapılan duyuruda da aslında buna dikkat çekiliyor. Evet, GPT-4 radikal değişiklikler ve yenilikler getirmiyor lakin var olanı neredeyse eksiksiz hale getiriyor. GPT-4’ü, daha yetenekli, daha zeki, daha akılcı, daha anlayışlı, daha tarafsız ve daha ahlaklı olarak kısaca özetleyebiliriz.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir