Türk yazılımcı yanlışlıkla Microsoft Türkiye’nin yöneticisi oldu!

Genel Mar 15, 2023 Yorum Yok
Teknoloji dünyasında kimi İsim benzerliğinden Dolayı bazense de dikkatsizlikten Dolayı Vakit vakit Enteresan olaylara tanıklık ettik, ediyoruz. Lakin nispeten yeni yaşanan bir Hadise bu sefer Microsoft Türkiye özelinde yaşanıyor. Kendisine gelen bir mail sonrasında Microsoft Türkiye’nin yöneticisi olan Mehmet Tutuncu, yaşadığı bu sorunu aylardır çözmeye çalışıyor.

Yanlışlıkla Microsoft Türkiye’nin yöneticisi oldu

Bir yazılımcı olan Mehmet Tutuncu yaptığı açıklamada kendi Gmail’ine gelen “Hoş geldiniz, Microsoft Türkiye artık Google My Business’ta” e-postasını açtığını ve “Şimdi etkinleştirin” butonunu gördüğünü belirtiyor. Bu butona tıkladıktan sonra kendisini bir anda Microsoft Türkiye’de yönetici olarak bulan Tutuncu, şirketin Google işletme hesabına erişim kazandığını Anlatım ediyor.

“Hesabı devretmem için Nakit Teklif edildi”

Microsoft Türkiye’nin işletme hesabına ilişkin görselleri de paylaşan Tutuncu’nun “profil düzenleme” ve “reklam verme” üzere hususlarda yetkili olduğu görülüyor. Tutuncu, Şayet isteseydi Microsoft Türkiye’nin işletme profilinden yeni bir gönderi bile paylaşabileceğini söylüyor. Hatta ve hatta kendisine hesabı devretmesi için “ciddi rakamlarda” Nakit Teklif edenlerin bile olduğunu belirtiyor ve ekliyor: “Kötü/art niyetli olunduğu Vakit Önemli işler yapılabilir.”

Mehmet Tutuncu, Microsoft Türkiye ofisi ile defalarca bağlantıya geçmeye çalıştığını fakat rastgele bir Geri dönüş almadığını Anlatım ediyor. Aklına gelen nihayet tahlil ise durumu bir tweet ile paylaşmak olmuş. Açıkçası kendisini de bu tweet’i vesilesiyle görmüş oldum ve irtibata geçtim. Her ne kadar bu Hadise “eğlenceli” üzere görünse de Microsoft Türkiye’nin Google profil yöneticiliğinin bu kadar kolay bir biçimde bir diğerine verilebiliyor olması düşündürücü. İşin daha Farklı bir yanı ise bu durumun yaklaşık 6 aydır sürüyor olması. Bu tip sorunlar ekseriyetle İsim ve mail benzerliğinden kaynaklanıyor olsa da aylarca bunun ayrım edilmemiş olması enteresan.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir