İşte Amazon’un uydu internet antenleri: Starlink’e rakip olacak

Genel Mar 15, 2023 Yorum Yok
ABD merkezli e-ticaret devi Amazon bildiğiniz üzere Project Kuiper isimli projesiyle SpaceX’in Starlink uydu internet hizmetine bir rakip hazırlıyor. Şirket, abonelerin uydu üzerinden geniş bant internet erişimi almasını sağlayacak kullanıcı terminallerini tanıttı.

Amazon, 2018’den bu yana üzerinde çalıştığı Project Kuiper ile dünya genelinde “hızlı ve Müsait fiyatlı” geniş bant uydu internet hizmeti sağlamayı amaçlıyor. Şirket bunun için alçak dünya yörüngesinde 3.236 uydudan oluşan bir uydu takımyıldızı kuracak.

Üç farklı anten tasarlandı

Amazon Ebat ve irtibat suratı açısından farklılık gösteren üç farklı anten tanıttı. Laf konusu aygıtların mühendislik modelleri olduğunu belirtelim. Dolayısı ile final versiyonları birtakım farklılıklar gösterebilir.

Ultra kompakt: 100 Mbps‘ye kadar Hız sunabilen Temel model. Bu terminal yalnızca 450 gram yükünde ve bir tablet boyutunda. Taşınabilir olması en Aka avantajı. Şirketin en Ufak ve en Müsait fiyatlı alıcı terminali olacak. 
Standart: Çatılara kurulmak üzere tasarlanan standart anten. Yükü 2.2 kilogramın altında. Bu terminal 400 Mbps‘ye kadar Hız sunabilmesiyle öne çıkıyor. Kendi boyutunda piyasada bulunan en güçlü alıcı terminallerinden biri olacak.
Ticari: Ticari kullanım için tasarlanan bu terminal, dikdörtgen dizayna sahip. Daha da Çok bant genişliği gerektiren kurumsal, devlet ve telekomünikasyon uygulamalarına yönelik olacak. Bu anten, 1 Gbps‘ye varan süratlerde temas sağlayabiliyor.

Amazon uydu internet ne Vakit hizmete girecek?

Amazon çatılara kurulmak üzere tasarlanan anteni 400 doların altında bir fiyata üretmeyi beklediğini belirtti. Terminaller yahut geniş bant hizmeti için müşterilerden ne kadar ücret almayı planladığını ise açıklamadı.

Şirket birinci test uydularını bu Yıl içinde yörüngeye fırlatmayı planlıyor. Bir sonraki gaye 2023’ün sonlarında uydularının seri üretimine başlamak. Müşterilerin ise 2024’ün sonuna kadar hizmete erişebilmesi bekleniyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir