Yüzen güneş panelleri Türkiye’nin su, kuraklık ve enerji kıtlığını çözebilir

Genel Mar 15, 2023 Yorum Yok
İnsan kaynaklı global ısınmayı engellemek için elektrik üretiminde fosil yakıtlara olan bağımlılığı azaltmak için yenilenebilir güç kaynakların kapasitesinin artırılması Aka değere sahip. Güneş enerjisi yahut fotovoltaik (PV-güneş panelleri) sistemler artık ekonomik olması nedeniyle neredeyse her alana rahatlıkla kurulabiliyor. Nature Sustainability mecmuasında yayınlanan yeni bir çalışmaya nazaran, yüzer güneş panelleri, Türkiye dahil onlarca ülkenin karşılaştığı kuraklık ve enerji krizlerinin anahtarı olabilir.  

Baraj ve su rezervuarlarında yüzer güneş panelleri

Güneş gücünün yaygınlaşmasının en Aka dezavantajları ortasında ekilebilir, düz toprakların güneş panelleri nedeniyle kapatılması, verimlilik düşüşünü engellemek için rutin paklık ve ısıyla bağlı voltaj kaybını engellemek için soğutmanın gerekmesi sayılabilir. Lakin yüzer güneş panelleri bu Temel problemleri Biricik başına çözüyor. İstanbul üzere birçok mega kentin yakınlarında barajlar yahut Aka su rezervuarları bulunuyor.

Bu dev su kütlelerin üzerine kurulan yüzer güneş panellerinden üretilen gücün şebekeye bağlanması hem daha kolay hem de edilgen soğutma ile verimlilik düşüşü en az düzeyde olması avantajları katlıyor. Bir öteki Aka avantaj ise Özellikle Türkiye’nin yaşadığı şiddetli kuraklık konusunda. Güneş panelleri ile kaplanan suyun buharlaşması da engelleniyor yahut Önemli oranda azaltılıyor. Bu da İstanbul’da ve Türkiye’de Önemli bir formda yaşanan kuraklık meselesinin tesirlerini sınırlayabilir.

Araştırmacılar, 124 ülkedeki 6.256 şehrin teorik olarak bütün elektrik talebini yakındaki su rezervuarlarına yerleştirilen güneş panellerinden karşılayabildiğini buldu. Yapılan çalışmalar su rezervuarlarının yüzde 30’u yüzer panellerle kaplandığı takdirde rezervuar başına buharlaşmanın yüzde 46 azalacağını gösteriyor.

Türkiye, Önemli potansiyele sahip

Dünya genelinde şurası yüzer güneş paneli kapasitesi 2018 sonunda 1.3 GW düzeyinden 2026 yılına kadar 4.8 GW’a ulaşması bekleniyor. Öte yandan yapılan çalışmada ülkelerin bu alandaki potansiyeline de değiniliyor. Araştırmaya nazaran yüzer güneş panellerinden elektrik üretim kapasitesi en yüksek 20 ülke ortasında Türkiye, 9. sırada yer alıyor ve yıllık 171 TWh üretim potansiyelinin olduğu belirtiliyor. En yüksek potansiyele sahip ülkeler şu biçimde:
  1. Amerika – 1911 TWh/yıl
  2. Çin – 1107 TWh/yıl
  3. Brezilya – 865 TWh/yıl
  4. Hindistan – 766 TWh/yıl
  5. Kanada – 506 TWh/yıl
  6. Rusya – 236 TWh/yıl
  7. Meksika – 228 TWh/yıl
  8. Avustralya – 210 TWh/yıl
  9. Türkiye – 171 TWh/yıl
  10. Güney Afrika – 144 TWh/yıl

Makalede Türkiye’nin yıllık elektrik talebinden daha yüksek bir yüzer güneş gücü potansiyeline sahip olduğunun altı çiziliyor. Bununla Bir arada Türkiye iç bahsi geçen öteki bütün ülkelerin siyaset, planlama, finansman, düzenleme, teknolojik dayanak ve inşaat / bakım sıkıntılarını çözmelerinin Gerekli olduğu belirtiliyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir