Elon Musk ve diğerleri yapay zeka araştırmalarını durdurma çağrısı

Yazılım Mar 29, 2023 Yorum Yok
Elon Musk ve bölümün önde gelen bir Küme yapay zeka uzmanı, yayınladıkları Aleni mektupta topluma ve insanlığa yönelik potansiyel risklere atıfta bulundu. Musk’ın önderliğindeki takım, OpenAI tarafından daha yeni piyasaya sürülen GPT-4 yapay zeka modelinden daha kuvvetli sistemlerin geliştirilmesine ara verilmesi gerektiğini belirtti.

“Kontrolden çıkmış bir yarış”

Kâr hedefi gütmeyen Future of Life Enstitüsü tarafından yayınlanan ve Musk da iç olmak üzere 1000’den Çok şahıs tarafından imzalanan mektupta, bu Cin dizaynlar için ortak Emniyet protokolleri Müstakil uzmanlar tarafından geliştirilene, uygulanana ve denetlenene kadar gelişmiş Yapay zeka çalışmalarına Uzaklık Eda davetinde bulunuldu.

Mektupta, “Güçlü Yapay zeka sistemleri, sadece tesirlerinin Olumlu olacağından ve risklerinin yönetilebilir olacağından emin olduğumuzda geliştirilmelidir” vurgusu yapıldı. Yapay zeka laboratuvarlarının şu anda “hiç kimsenin – hatta yaratıcılarının bile – anlayamayacağı, kestirim edemeyeceği yahut emniyetli bir formda Denetim edemeyeceği” makine öğrenme sistemlerini geliştirmek ve dağıtmak için “kontrolden çıkmış bir yarışa” kilitlendiği belirtiliyor.

“En az 6 ay Ara verilmeli”

Bu nedenle GPT-4’ten daha kuvvetli sistemlerin eğitimlerine en az 6 ay Aralık verilmesi gerektiğinin altı çiziliyor. Bu duraklama sürecinin başlamaması halinde ise hükümetlerin devreye girmesi gerektiği belirtiliyor. İmzacılar ortasında Apple kurucu ortağı Steve Wozniak, Skype kurucu ortağı Jaan Tallinn üzere CEO’lar, siyasetçiler, Yoshua Bengio ve Stuart Russell (Google DeepMind) üzere tanınmış Yapay zeka araştırmacıları bulunuyor.

Mektupta ayrıyeten Google ve Microsoft üzere teknoloji şirketlerinin yeni eserleri devreye sokmak için Çabuk ettiği, Emniyet ve etik kavramlarını arka planda tuttuğu da aktarılıyor. Bu ortada Future of Life sözcüsü Reuters’e OpenAI CEO’su Sam Altman’ın mektubu imzalamadığını söyledi. Öte yandan OpenAI’ın Emniyet standartlarını karşıladıklarından emin olmak için gelecekteki Yapay zeka sistemlerinin “bağımsız olarak incelenmesi” gerektiğini belirtmişti. Özet olarak, Yapay zekanın ortaya koyacağı sonuçları anlayana kadar araştırmaların yavaşlaması gerektiği vurgulanıyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir