DLSS 2 ve 3.0 desteği kazanan yeni oyunlar belli oldu! Forza Horizon 5 ve daha fazlası

Yazılım Mar 29, 2023 Yorum Yok
Geçtiğimiz Eylül ayında Ada Lovelace mimarisi ile beraber RTX 4090RTX 4080 ve DLSS 3.0 teknolojisini duyuran Nvidia, DLSS takviyeli oyun kütüphanesini genişletmeye devam ediyor. Bu noktada çalışmalarına Hız veren yeşil takım, bugün DLSS dayanağına kavuşan yeni oyunları ve platform gelişmelerini paylaştı. Halihazırda 280’in üzerinde oyun ve uygulamaya dayanak sunan teknoloji, şimdi Forza Horizon 5 (DLSS 3.0) iç olmak üzere beş üretime daha ekleniyor.

Forza Horizon 5 DLSS 3, beş yeni oyun da DLSS 2 takviyesi kazanıyor

Nvidia tarafından paylaşılan listeye nazaran bugün yayınlanacak yeni güncelleme ile Forza Horizon 5, DLSS 3 ve Reflex dayanağına kavuşuyor. Paylaşılan birinci performans sayılarına nazaran RTX 40 serisi, artık 4K 120FPS eşiği ve üzerine rahat bir biçimde ulaşabilecek. Bununla Birlikte birinci altı ayında DLSS 2’den 7 kat daha süratli benimsenen DLSS 3’ün Yekün 29 oyuna dayanak sunduğunu belirtelim.

DLSS 2.0 tarafında dayanak eklenen oyunlar ortasında ise Deceive Inc, Tchia, Smalland: Survive the Wilds, Last of Us Part 1 ve Gripper yer alıyor. Bir Ayraç açmamız gerekirse DLSS3 güncellemesinin RTX 30/20 sahipleri için de geçerli olduğunu belirtmekte fayda var. Bilindiği üzere DLSS 3.0, RTX 40 (ADA) öncesi kartlar için Çerçeve Oluşturma dayanağı sunmuyor lakin Muhteşem Çözünürlüğü destekliyor. Münasebetiyle DLLS 3.0 güncellemesinin DLSS 2.0’ı da kapsadığını söyleyebiliriz.

Nvidia DLSS 2 ve DLSS 3.0 takviyeli yeni oyunlar:

  • Forza Horizon 5 – DLSS 3 ile oynanmaya hazır
  • Deceive Inc. – DLSS 2 ile oynanmaya hazır
  • Tchia – DLSS 2 ile oynanmaya hazır
  • Smalland: Survive the Wilds – Bugün DLSS 2 özelliğiyle erken erişime açılıyor
  • Last of Us Part 1 – DLSS 2 ile oynanmaya hazır
  • Gripper – Bugün DLSS 2 özelliğiyle erken erişime açılıyor

DLSS Frame Generation geliştiriciler için hazır

Geçtiğimiz hafta düzenlenen GDC 2023’te (Oyun Geliştiricileri Konferansı) Nvidia, geliştiriciler için DLSS Frame Generation özelliğini herkese Aleni hale getirdi. Böylelikle yeşil takım, yeni teknolojinin benimsenmesi konusunda Kıymetli bir adım attı diyebiliriz. ek olarak DLSS Frame Generation, üstün çözünürlük teknolojilerinin oyunlara ve uygulamalara entegrasyonunu kolaylaştıran Aleni kaynaklı NVIDIA Streamline üzerinden de erişilebiliyor.

Nvidia ICAT yeni yetenekler kazandı

Günümüzde Nvidia ICAT (Nvidia İmaj Karşılaştırma ve Tahlil Aracı), ekran imgeleri ve görüntüler ortasındaki imaj kalitesinin süratli bir formda tahlil edilmesine Yardımcı oluyor ve Windows yüklü rastgele bir PC’de çalışabiliyor. Bu noktada kullanıcıların 4 adede kadar ekran imajı yahut görüntü üzerinde piksel derinliğinde müşahedeler yapmalarına fırsat tanıyor. Böylelikle uzamsal ve zamansal olarak hizalanan kıyaslamalar ile farklılıklar daha kolay incelenebiliyor ve sonuca ulaşmak kolaylaşıyor.

Bu araç, Özellikle basın mensuplarının imaj kalitesi tahlili yaparken Müsait ayarları belirlemesine Yardımcı olmada kritik bir Ehemmiyet taşıyor diyebiliriz. nihayet güncelleme artık karşılaştırma için HEVC formatındaki görüntülerin ve tahlilin görüntü evrakı olarak dışa aktarılmasına fırsat tanıyor. NVIDIA İmaj Karşılaştırma ve Tahlil Aracı’nı buradan indirebilirsiniz.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir