Elon Musk, geçmişte ChatGPT’nin yaratıcısı OpenAI’ı ele geçirmeye çalıştı

Yazılım Mar 24, 2023 Yorum Yok
Semafor tarafından yayınlanan yeni rapora nazaran Elon Musk 2018’de ChatGPT’nin yaratıcısı OpenAI‘yi ele geçirmeye çalıştı fakat bu atılımında başarısız oldu. O tarihten sonra OpenAI şirketi daha kurumsal yatırımcılara yönelerek çalışmalarına devam etti ve şimdilerde dünyayı kasıp kavuran ChatGPT ve gelişmiş GPT-4 modeli ortaya çıktı.

Musk, OpenAI’ı ele geçirmek istedi

Takvimler 2015 yılını gösterdiğinde Musk, OpenAI’ı kuran küçük, kar hedefi gütmeyen kümenin bir kesimiydi. 2018 yılına gelindiğinde ise Musk’ın OpenAI Yönetim şurasından ayrılma kararı almıştı. Bundan Çabucak sonra ise Musk, şimdilerde OpenAI CEO’su olan Sam Altman’a Google’ın bu alanda firmayı geçeceğini ve bu nedenle şirketi devralmak istediğini söylemiş. Semafor’un raporu, o devirde başta Altman olmak üzere şirketin lideri Greg Brockman ve de öbür kurucuların Musk’ın bu teklifini reddettiğini gösteriyor.

Semafor, Musk’ın ayrıca 1 milyar dolarlık fon sağlama kelamından de caydığını ve ayrılmadan Evvel sadece 100 milyon dolar katkıda bulunduğunu söylüyor. Bu durum OpenAI’ı bir meseleyle karşı karşıya bıraktı zira manzara üreticisi DALL-E ve metin üreten GPT serisi üzere Aka ölçekli Yapay zeka modelleri gelişimlerinin başında yüklü faturalara neden oluyordu. Bu nedenle 2019 yılına gelindiğinde OpenAI, araştırmalarını finanse etmek için yeni bir kâr gayesi gütmeyen kurum oluşturduğunu duyurdu. Tekrar 2019 yılında OpenAI, milyarlarca fon ve kaynak sağlayan Microsoft ile yakın bağlantı içine girdi. Bunu Kesin olarak söyleyemesek de, OpenAI’ın “kar hedefi güden” bir şirket haline bürünmesinde Musk’ın parmağı olabilir.

OpenAI, kar hedefi güden bir şirkete dönüştü

OpenAI’nin Microsoft ile yakınlaşmasından bu yana, iki şirket süratle Yapay zeka hizmetleri ve eserleri piyasaya sürüyor ve Microsoft OpenAI’nin teknolojisini Windows ve Office paketine entegre ediyor. çok kısa bir müddet Evvel ise OpenAI, ChatGPT’nin internete bağlanmasını sağlayan yeni eklenti araçlarını bile duyurdu. Uzmanlar, OpenAI’ın artık hiç de “açık” olmadığını ve artık rastgele bir bilgiyi paylaşmadığı söylüyor. GPT-4 duyurusu sırasında paylaşılan teknik dökümanda da OpenAI aslında bunu resmen kabul ediyor.

Öte yandan Musk, OpenAI’ın yörüngesindeki bu değişiklikten duyduğu rahatsızlığı birçok Sefer lisana getirdi. Şubat ayında attığı bir tweet’te OpenAI’ın “Microsoft tarafından aktif bir biçimde Denetim edilen, kapalı kaynak kodlu, azami kâr hedefi güden bir şirket haline geldiğini” söylemiş ve “niyetim hiç de bu değildi” diye eklemişti. Geçtiğimiz Cuma günü, “İnsanoğlunun bugüne kadar yarattığı en kuvvetli araç olan Yapay zekanın artık acımasız bir şirket monopolünün elinde olduğunu ayrım ediyorum” başlıklı bir tweet attı.

Musk geçen hafta attığı bir tweet’te ise şunları söyledi: “Hâlâ 100 milyon dolar bağışladığım bir kâr emeli gütmeyen kuruluşun nasıl olup da 30 milyar dolar piyasa kıymetine sahip bir kâr gayesi güden kurum haline geldiği konusunda başım karışık. Şayet bu yasalsa neden herkes bunu yapmıyor?”

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir