Sony mutlu olmayacak! İngiltere, Microsoft’un Activision satın alımını onaylayabilir

Yazılım Mar 24, 2023 Yorum Yok
Birleşik Krallık’ın Rekabet ve Piyasa Kurumu (CMA), Microsoft’un uzunca bir müddettir beklediği uygun haber verdi. CMA tarafından yapılan açıklamada Microsoft‘un Activision Blizzard‘ı satın alması halinde bile Call of Duty’yi PlayStation’a sunmaya devam edeceğine inandıklarını belirtti.

İngiltere’nin tasaları giderilmiş durumda

24 Mart’ta CMA, Microsoft’un Activision’ı satın alma teşebbüsüne ait yeni bir rapor yayınladı ve evvelki raporlarını güncelledi. CMA daha Evvel rekabeti azaltacağı gerekçesiyle bu satın alma sürecine sıcak bakmazken, artık görüşünü değiştirmiş görünüyor. Düzenleyici kurum, Microsoft’un Blizzard‘ı satın alması halinde “Birleşik Krallık’ta konsol oyunlarıyla ilgili olarak rekabeti Kıymetli ölçüde azaltmayacaktır” tabirlerini kullandı.

CMA, Microsoft’un Call of Duty’yi Biricik bir konsolla sonlandırarak, Öbür bir deyişle seriyi PlayStation platformlarından büsbütün çıkararak finansal olarak hiçbir şey kazanmayacağını belirtiyor. Tam tersine, Şayet Call of Duty serisi Xbox’a Özel yapılırsa Microsoft’un ticari açıdan ziyan görebileceği belirtiliyor. Bu nedenden dolayı de Microsoft’un seriyi PlayStation platformuna sunmaya devam edeceği söyleniyor.

Kısacası, bu Microsoft ve Activision için Önemli bir yarar. Çünkü CMA, daha Evvel Microsoft’un Activision’ı satın almak için Call of Duty’yi satması fikrini ortaya atmıştı lakin artık bu fikirden büsbütün vazgeçilmiş durumda. CMA, son kararını 26 Nisan’a kadar açıklayacak. İngiltere’den farklı olarak Microsoft’un Activision satın alımı Avrupa ve Amerika tarafından da inceleniyor. Şayet İngiltere satın alımı onaylarsa zincirleme bir tesir oluşabilir.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir