Dünya Sağlık Örgütü, yapay zeka kullanımı konusunda uyardı

Yazılım May 16, 2023 Yorum Yok
Bilhassa ChatGPT üzere üretken Yapay zeka araçlarının giderek yaygınlaşması kimi sanayileri derinden etkilemeye başladı. Bunun yanında bu AI araçlarının “halüsinasyon” görme sorunu ise yanlış bilgi üretimine neden oluyor. Bu bağlamda Dünya sıhhat Örgütü (DSÖ), bugün yaptığı açıklamada Yapay zekanın halk sıhhat hizmetleri için kullanılmasında dikkatli olunması çağrısında bulundu.

DSÖ, Yapay zekalardan endişeli

DSÖ, Yapay zekanın potansiyeli konusunda istekli olduğunu belirtmekten çekinmiyor. Fakat Örgüt, sıhhat bilgilerine erişimi uygunlaştırmak, bir karar takviye aracı olarak ve teşhis sürecini güzelleştirmek için yapay zekanın nasıl kullanılacağı konusunda kaygıları olduğunu söyledi.

DSÖ yaptığı açıklamada, Yapay zekayı eğitmek için kullanılan bilgilerin önyargılı olabileceğinin altını çiziyor. Bu datalar ışığındaysa Yapay zekanın aldatıcı yahut yanlış bilgiler üretebileceğini ve modellerin dezenformasyon üretmek için berbata kullanılabileceği belirtiliyor. Öte yandan BM sıhhat kuruluşu, ChatGPT üzere oluşturulan Aka lisan modeli araçlarının (LLM) insan refahını ve Kamu sıhhatini korumak için kullanılmasının risklerini değerlendirmenin “zorunlu” olduğunu söyledi.

Esasında DSÖ ve BM’nin sıhhat kolu kaygılarında nihayet derece haklı. var üretken Yapay zeka araçlarının “halüsinasyon” görme, yani bir şeyleri uydurmaya yatkın oldukları bilinen bir gerçek. Bu nedenle bir bilgiyi yanlış vermekle birlikte bu araçların büsbütün uydurma bir bilgi vermesi de beklenen. 

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir